ZO BrzeskoKończymy intensywny znaczkowo tydzień i przedstawiamy ostatnią premierę jaką dla Was przygotowaliśmy. 

Tym razem znaczek okolicznościowy, który od 6 października będziecie mogli zdobyć będąc w Brzesku. To kolejna okazja, by wzbogacić swój zbiór ZO i przy okazji zdobyć kupon JOKER, o który nie raz pytacie w korespondencji.

Przy okazji chcielibyśmy w tym miejscu podziękować ks. Józefowi Drabikowi, który dostarcza Wam kolejnych powodów do wizyt w Brzesku. Zapraszamy zatem do zwiedzania kolejnego miejsca i odpoczynku na znaczkowym szlaku. 

ZO - SANKTUARIUM ŚW. JAKUBA APOSTOŁA PRZY DRODZE "VIA REGIA" W BRZESKU

Początki parafii i kościoła św. Jakuba w Brzesku nierozerwalnie są związanie z lokalizacją miasta i sięgają XIV w. Murowana świątynia w stylu gotyckim zaczęła powstawać w XVI w. Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary, za każdym razem mieszkańcy odbudowywali miasto i kościół. Dzisiaj neogotycki kościół św. Jakuba jest po generalnej rewitalizacji przeprowadzonej w latach 2006 – 2010. W kościele św. Jakuba znajduje się neogotycki ołtarz z otaczaną czcią, wyrzeźbioną w drewnie figurą św. Jakuba, której wysokość wynosi 190 cm. Święty Jakub przedstawiony jest jako pielgrzym z muszlą na płaszczu z księgą Ewangelii trzymaną w prawej ręce i laską z tykwą trzymaną w lewej. Od 1921 roku w parafii znajdują się relikwie św. Jakuba. Przez Brzesko biegnie Droga św. Jakuba „Via Regia”, której początek jest we Lwowie a kończy się na granicy z Niemcami w Zgorzelcu. Od roku 2010 św. Jakuba Starszy Apostoł został ogłoszony decyzją Stolicy Apostolskiej - Patronem Miasta Brzeska. W parafii od 2016 roku istniej „Bractwo Jakubowe” którego celem jest opiekana Drogą Jakubową. Dnia 6 października 2018 r., Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, kościół św. Jakuba w Brzesku podniósł do godności Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła przy Drodze „Via Regia” w Brzesku.