Obchodzony wczoraj Światowy Dzień Turystyki odbywał się pod hasłem "Świętując różnorodność". I tak w ramach tych obchodów, będąc wiernym temu hasłu, dziś przedstawiamy Wam kolejny znaczkowy obiekt, jakże różnorodny ale i niezwykle ciekawy.

Mowa oczywiście o drewnianym kościele w Klępsku w województwie lubuskim. Z zewnątrz jest to budowla niepozorna, ale w środku urzeknie Was bogatymi zdobieniami, których na pewno się nie spodziewacie. Zresztą o wyjątkowości tej świątyni może świadczyć fakt, iż stała się jednym z Pomników Historii.

O kościele i jego wystroju przeczytacie w poniższym opisie, ale to tylko encyklopedyczna wzmianka, w której nie daliśmy rady zawrzeć wszystkiego. Polecamy zwiedzanie kościoła w Klępsku, ale najlepiej zrobić to wcześniej umawiając się z miejscowym przewodnikiem (numer podany na podstronie znaczka). Sam znaczek będzie dostępny w sprzedaży od 29 września (na wszelki wypadek dodajcie do tego jeden dzień), a za jego powstanie serdecznie dziękujemy księdzu Olgierdowi, któremu bliska jest znaczkowa idea, turystyka i propagowanie piękna naszego kraju. Zapraszamy do Klępska i koniecznie dajcie znać jak podobał Wam się kościół i jego wnętrze.

KOŚCIÓŁ NAWIEDZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY W KLĘPSKU  No. 1026

Kościół w Klępsku zbudowano w latach 1367-1377 i przez niemal trzy stulecia był siedzibą parafii katolickiej. W 1576 roku kościół przejęli ewangelicy, rozpoczynając długotrwałe prace renowacyjne. Jest to świątynia, z prostokątnym prezbiterium, murowaną zakrystią z 1588 roku i kwadratową, drewnianą wieżą z 1657 roku. Ściany dłuższe są konstrukcji ryglowej, wypełnionej cegłą. Pierwotne są ściany krótsze, o konstrukcji wieńcowej. Kościół okrywa gontowy dach o dwóch kalenicach. We wnętrzu zachowały się charakterystyczne drewniane empory oraz dwupoziomowy układ okien. Bogactwem kościoła jest jego urzekająca polichromia. Na różnych płaszczyznach znajduje się aż 117 biblijnych malowideł, którym towarzyszą starannie wykonane inskrypcje. Obok nich na uwagę zasługuje manierystyczna chrzcielnica z 1581 roku, ołtarz z 1400 roku przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem czy piękna ambona z 1614 roku, przy której zachowała się rzeźba przedstawiająca Marcina Lutra. Kościół jest skarbem renesansowej architektury drewnianej i jedynym tego typu obiektem ewangelickiego kultu nie tylko w Polsce, ale również w Europie. 15 marca 2017 roku świątynię wyróżniono nadanym przez Prezydenta RP tytułem „Pomnika Historii”.