Tuż przed końcem miesiąca mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową niespodziankę. Prezentujemy dzisiaj znaczek, który pozwoli Wam poznać kolejną turystyczną atrakcję Żarek. Zresztą miejsce to kryje w sobie niejedną atrakcję, o czym na pewno przekonacie się, odwiedzając ruiny kościoła. 

A jeśli chcecie już teraz dowiedzieć się o tym miejscu czegoś więcej i sprawdzić co takiego kryje się w sąsiedztwie kościoła, koniecznie przeczytajcie opis do znaczka.  

Mamy nadzieję, że więcej nie trzeba będzie nikogo zachęcać do odwiedzenia Żarek i tego punktu turystycznego. A kiedy już tam dotrzecie, koniecznie wykonajcie zdjęcia i podzielcie się z nami wrażeniami. Znaczek już na Was czeka, zatem mapa w dłoń, plecak na plecy i witaj przygodo! 

RUINY KOŚCIOŁA ŚW. STANISŁAWA W ŻARKACH  No. 1085

Na południowy wschód od Żarek, tuż przy drodze 792, na szczycie wzgórza Leskowiec, znajdują się pozostałości dawnego kościoła św. Stanisława w Żarkach. Świątynia ta została zbudowana jeszcze przed 1782 rokiem. Jak podają źródła historyczne, pierwotnie była to drewniana, przydrożna kaplica wzmiankowana w 1595 r. Przy kościele znajdował się niewielki cmentarz, na którym pochówków dokonywano w pierwszej połowie XV w. Od połowy XIX w. obiekt pozostaje w trwałej ruinie. Co roku, 8 maja w dniu liturgicznego wspomnienia św. Stanisława, biskupa i męczennika, przy pozostałości kościoła odprawiana jest msza święta. Kościół św. Stanisława w Żarkach znajduje się na krawędzi uskoku zwanego kuestą jurajską. Tuż obok kościoła znajduje się doskonały punkt widokowy na pradolinę Warty i okoliczne miejscowości.