Zapewne czekaliście na post weekendowy, ale musimy nieco pokrzyżować Wam szyki, bo mamy dla Was kolejną znaczkową premierę, w dodatku w Wielkopolsce, w której ponoć nic się nie dzieje. Jednak jak widać dzieje się i to sporo, a przykładem tego jest najnowszy znaczek z miejscowości Buk.

O miejscu, jakie tym razem znalazło się na znaczku, przeczytacie w poniższym opisie, ale jest to zaledwie skrót dłuższego tekstu, który niebawem dla Was nagramy, abyście mogli go odsłuchać w audioprzewodniku. W oczekiwaniu na to nagranie zachęcamy do zwiedzania Buku i tamtejszych miejsc znaczkowych i nieznaczkowych również.

Buk przez kilka miesięcy miał problem z dotychczasowymi znaczkami, ale Wasze komentarze nie pozostały niezauważone i w odpowiedzi na nie, powstały kolejne miejsca sprzedaży znaczków, aby te były jeszcze bardziej dostępne dla turystów. Tak więc oddajemy w Wasze ręce kolejny piękny znaczek, dostępny w 6. miejscach. Jeśli nie macie planów na najbliższy weekend, to czujcie się zaproszeni do Buku. Kościół jest piękny i nawet z zewnątrz robi niesamowite wrażenie. 

UWAGA!  Kościół św. Krzyża będzie można zwiedzić podczas spaceru z przewodnikiem w ramach akcji turystycznej „Przystanek BUK” w dniach: - 20 sierpnia br. o godz.11:30, - 28 sierpnia o godz. 15:00. Miejsce zbiórki to pl. Stanisława Reszki – przed Kinem Wielkopolanin.

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA W BUKU No. 1165

Świątynia została wzniesiona w 1760 r. z fundacji wojewodzica poznańskiego Wiktora Raczyńskiego z Wojnowic. Obecny kościół jest trzecim z kolei wzniesionym na tym pagórku. Wykonany z drewna modrzewiowego, o konstrukcji szkieletowej, oszalowany. Jest architektoniczną perełką w stylu barokowym. Powstał na planie krzyża greckiego, z przybudówkami w postaci zakrystii i kruchty. Góruje nad nim pseudokopuła zwieńczona ośmioboczną wieżyczką zakończoną hełmem z latarnią. Centralne miejsce świątyni zajmuje barokowy ołtarz, z późnogotyckim krucyfiksem umieszczonym na tle drewnianej, srebrzonej draperii otoczonej rzeźbami. Uwagę zwraca także misternie rzeźbione tabernakulum, wewnątrz którego kryje się obrotowy tron boży. Obok ołtarza głównego znajdują się jeszcze cztery ołtarze boczne. Do cennych elementów wystroju należą drewniana ambona w stylu rokoko, ustawiona w kruchcie kropielnica z piaskowca z XVI w. i drewniany chór ze zdobiącą go polichromią przedstawiającą chór anielski. We wnętrzu wieżyczki znajdują się wizerunki polskich świętych: Kazimierza, Wojciecha, Jadwigi Śląskiej i Stanisława. Na stropie widoczne są sceny związane z kultem św. Wojciecha.