Niestety trzeba siedzieć w domu, ale to nie znaczy, że nie można wiedzieć co też dzieje się w świecie, lub dziać się będzie.

Bez względu na panującą sytuację jedno jest pewne - Muzeum w Praszce świętuje w tym roku swoje 40. lecie i w związku z tym wydało swój znaczek okolicznościowy, który rzecz jasna zdobyć będzie można po ustaniu epidemii. Do tego czasu z działalnością muzeum możecie się zapoznać śledząc jego stronę internetową i profile społecznościowe. Całą resztę eksponatów i wystaw zobaczycie później, kiedy zjawicie się tu osobiście, do czego już w tej chwili gorąco zachęcamy.

Czekajcie zatem na oficjalny sygnał do zwiedzania, a tymczasem wizytę w Praszce dopiszcie do swoich planów wycieczkowych.

ZO - 40 LAT MUZEUM W PRASZCE 1980 - 2020

Muzeum w Praszce obchodzi 40-lecie swojej działalności. Inicjatywa powstania Muzeum pojawiła się już w 1975 r. za sprawą wybitnego polskiego archeologa, profesora Konrada Jażdżewskiego, który z Praszką związany był rodzinnie. Poprzez matkę Cecylię z Łuckich Jażdżewską spokrewniony był ze starym, praszkowskim rodem Łuckich. Uroczystego otwarcia Muzeum dokonano 8 maja 1980 r. Pierwszym dyrektorem nowej instytucji został dr Henryk Łoś, wcześniej kierownik Działu Etnograficznego Muzeum Częstochowskiego. Muzeum w Praszce jest Samorządową Instytucją Kultury Gminy Praszka. Prezentowane obecnie jest siedem wystaw stałych oraz wystawy czasowe. Muzeum w Praszce mieści się w zabytkowej kamienicy z przełomu XIX i XX w., usytuowanej przy Placu Grunwaldzkim – centralnym placu miasta. Budynek należał do rodziny Łuckich, pierwotnie mieściła się w nim apteka prowadzona przez Wacława i Aldonę Łuckich. Historię praszkowskiej apteki pokazujemy na stałej wystawie pt. „W dawnej aptece”.