Skończyły się co prawda wakacje, ale to nie oznacza końca znaczkowych wycieczek i poznawania nowych oraz interesujących obiektów na terenie naszego kraju. 

Dziś chcemy Was zachęcić do wędrówek w północnych ostępach Gór Stołowych, a dokładniej do wizyty w miejscowości Gorzeszów, w której znajdziecie przedstawioną na znaczku Diabelską Maczugę.

Znaczek zakupicie w Lnianej Chacie w Chełmsku Śląskim prawdopodobnie od 4, a na pewno od 5 września. Raz jeszcze zapraszamy do poznania tej ciekawej formy skalnej z Gorzeszowa i liczymy na Wasze fotki z wycieczek w te rejony. O Diabelskiej Maczudze nieco więcej przeczytacie w tekście poniżej, a już niebawem posłuchacie w nagraniu, które właśnie przygotowujemy.

DIABELSKA MACZUGA W GORZESZOWIE  No. 872

W północnej części Gór Stołowych, w niewielkiej wsi Gorzeszów, położonej na południowy wschód od Krzeszowa, znajduje się interesujący ostaniec skalny nazywany Diabelską Maczugą. Formacja ta znajduje się po  lewej stronie drogi Krzeszów – Mieroszów i wyrasta samotnie pośrodku łąki. Diabelska maczuga powstała wskutek długiego procesu wietrzenia skały, a zbudowana jest z górnokredowych piaskowców. Pośrodku tej formy skalnej w 1913 roku umieszczono tablicę upamiętniającą tzw. Bitwę Narodów pod Lipskiem w 1813 roku. Maczuga ma wysokość ok. 7,5 metra i jest uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Niegdyś uważano ją za stół ofiarny, a miejscowe legendy jej istnienie wiążą właśnie z działalnością diabła, który chcąc zniszczyć powstające w Krzeszowie opactwo cystersów znalazł w pobliskim paśmie górskim ogromny kamień, by nim zniszczyć budujący się kościół. Niestety diabeł przeliczył się z czasem i pozbawiony mocy, wraz z pierwszymi promieniami słońca upuścił kamień, który spadł na łąkę, na której pozostał do dziś.