Uczestnicy minionego już spotkania kolekcjonerów ZT w Krakowie wiedzą, że mamy w planie kolejne znaczkowe premiery. I dziś właśnie przygotowaliśmy dla Was jedną z nich.

Mowa o znaczku promującym Podziemną Trasę Turystyczną w Jarosławiu im. prof. Feliksa Zalewskiego. Krótki opis tej trasy znajdziecie poniżej oraz na stronie poświęconej najnowszemu znaczkowi.

Z ważnych informacji istotna jest ta, że prezentowany właśnie znaczek w sprzedaży pojawi się już jutro, także z czystym sumieniem możemy Was zaprosić na zwiedzanie tej trasy i zdobywanie znaczka. 

Mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tej wycieczki oraz zdjęciami, aby i inni turyści mogli nabrać ochoty na poznanie turystycznej atrakcji prezentowanej na znaczku. Wszystkim zwiedzającym trasę życzymy niezapomnianych wrażeń i powiększania swoich znaczkowych kolekcji.

PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA W JAROSŁAWIU No. 1143

Podziemna Trasa Turystyczna im. prof. Feliksa Zalewskiego. To jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce. Została zlokalizowana w rozległych podziemiach kamienicy Rynek 14,  tzw. kamienicy Rydzikowej z początku XVII w., prezentującej najlepiej zachowany typ kamienicy jarosławskiej. Trasa składa się z oryginalnych podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Nie jest to jednak przestrzeń jednolita. Mury kryją w sobie wiele niespodzianek. Do ich budowy wykorzystano charakterystyczną, widoczną w wielu miejscach, zaprawę lessową. Także stosowana tutaj cegła to m.in. oryginalna palcówka. O bardziej współczesnym pochodzeniu niektórych fragmentów, świadczą cegły znakowane herbem górniczym. Jej długość wynosi około 150 m, przy różnicy poziomów sięgającej do 8,5 m. Atrakcja została otwarta w 1984 r. z inicjatywy zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który w 2 poł. XX w. starał się zapobiec waleniu się kamienic na jarosławskim rynku, największej katastrofie budowlanej w powojennej Polsce.