Są takie chwile, w których szukamy pretekstu by raz jeszcze odwiedzić jakieś miejsce, do którego już kiedyś dotarliśmy. Takim pretekstem może być nowy ZT w Bardzie, gdzie zapewne wielu z Was już było. Ale czy dotarliście do górskiej kaplicy na Górze Kalwarii? Jeśli nie to właśnie macie pretekst by i tam zawitać, a jest nim najnowszy Znaczek Turystyczny który dostępny będzie już od najbliższej niedzieli 2 sierpnia (tuż po mszy w kaplicy). Za powstanie znaczka serdecznie dziękujemy ojcu przeorowi tamtejszego klasztoru i kolekcjonerowi Leszkowi.

117

KAPLICA GÓRSKA NA GÓRZE KALWARII W BARDZIE No. 117

Zbudowana w latach 1617–1619 na Górze Bardzkiej (583 m n.p.m.), zwanej także Kalwarią, usytuowana została w miejscu, gdzie jak podaje tradycja, w 1400 roku miała się objawić Matka Boża Płacząca. Jeszcze na początku XVII w. w miejscu objawienia widoczne były podobno ślady stóp i rąk odbitych w kamieniu przez Matkę Bożą. Odcisk stópki znajdujący się obecnie za Kaplicą jest odtworzoną pamiątką po tym zdarzeniu. Kaplica, założona na rzucie centralnym, kwadratu z mocno ściętymi narożami, posiada wewnątrz wpisany mniejszy kwadrat o narożach wtopionych w ściany boczne, akcentowanych na zewnątrz przyporami. Wśród skromnego wyposażenia uwagę przyciąga ołtarz główny z rzeźbą Matki Bożej Płaczącej. Od maja do września w każdą niedzielę (oprócz świąt), o godz. 11.00, w Kaplicy Górskiej odbywają się msze św.

GPS: 50.495440 , 16.748879 ,   Miejsce sprzedaży: Kaplica Górska od maja do września w każdą niedzielę (niezależnie od pogody) przed i po Mszy Św. o godz. 11.00, Sklepik klasztorny, pn -sob. od 9.00-17.00 niedz. 10.30-16.30