620Po dość długiej przerwie w znaczkowych premierach i niecierpliwym oczekiwaniu kolekcjonerów, nadszedł czas na kolejną nowość.

Tym razem za pośrednictwem znaczka turystycznego chcielibyśmy Was zaprosić do Katowic do Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia. Podstawowe dane o obiekcie znajdują się w poniższym opisie, natomiast więcej informacji nt. możliwości zwiedzania muzeum i jego historii znajdziecie na karcie znaczka klikając w odnośniki do strony internetowej i profilu w serwisie facebook. 

Prezentowany dzisiaj znaczek w sprzedaży pojawi się od 6 listopada. Miejcie więc to na uwadze planując swoje jesienne wycieczki, a tymczasem zapraszamy do katowickiej Walcowni.

MUZEUM HUTNICTWA CYNKU WALCOWNIA W KATOWICACH  No. 620

Walcownia Cynku w Katowicach - Szopienicach to zabytek będący jednym z pomników historii wpisany w industrialne dziedzictwo regionu. Walcownię Cynku wybudowano w 1904 roku w pobliżu Huty Bernhardi oraz linii kolejowej Szopienice-Siemianowice. Hala główna walcowni miała 91 metrów długości i 20 metrów szerokości, a pomieszczenie maszynowni 70 metrów długości przy 6 metrach szerokości. W latach 1915-1917 dobudowano nową halę, wydłużając obiekt o kolejne 91 metrów. W hali głównej walcowni zlokalizowane są urządzenia zapewniające prawidłowy ciąg technologiczny produkcji blach, a są to: piece do topienia. Piec grzewczy do płyt, karuzela odlewnicza z formami, walcarki wstępne, nożyce do cięcia blach. Część z tych urządzeń napędzano czterema maszynami parowymi. Obecnie budynek dawnej walcowni wraz z maszynami objęty jest ochroną konserwatorską. Po niespełna 110 latach pracy w roku 2002 ostatecznie zakończono tu produkcję, a obiekt wpisany w industrialne dziedzictwo regionu pozostał świadkiem minionej epoki i funkcjonujących wówczas technologii.