740W październiku udało nam się wprowadzić do obiegu 12 znaczków turystycznych i 2 okolicznościowe. Miesiąc co prawda już się kończy, ale my mamy jeszcze dla Was ostatnią - trzynastą nowość, tym razem z pogranicza województwa mazowieckiego i świętokrzyskiego.

Mowa oczywiście o widocznym na obrazku zamku w Szydłowcu, gdzie prezentowany znaczek w sprzedaży pojawi się od 6 listopada.  Weźcie to pod uwagę planując swoje wyprawy znaczkowym szlakiem, a jak już dotrzecie do Szydłowca koniecznie podzielcie się wrażeniami.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką szydłowieckiego zamku i wszelkimi szczegółami dotyczącymi miejsca sprzedaży znaczków.

ZAMEK W SZYDŁOWCU  No. 740

Szydłowiecki zamek to jedna z najpiękniejszych wczesnorenesansowych rezydencji magnackich w Polsce. Według zachowanych dokumentów już w 1427 roku istniał w tym miejscu kamienny dwór należący do Jakuba i Sławka Odrowążów – protoplastów rodziny Szydłowieckich. Archeolodzy znaleźli też resztki starszych, drewnianych konstrukcji, prawdopodobnie pochodzących z XIII wieku. Do łatwiejszej obrony zamek zbudowano na sztucznej wyspie w rozlewiskach rzeki Korzeniówki i otoczono fosą. Przez ponad dwa stulecia zamek należał do Radziwiłłów. W czasie II wojny światowej okupanci utworzyli w nim getto dla ludności żydowskiej, którą po likwidacji getta przewieziono do obozu koncentracyjnego w Treblince. W latach 2011-2015 przeprowadzone zostały prace remontowo-budowlane na terenie Zamku i dziedzińca, wyspy zamkowej oraz Parku Radziwiłłowskiego. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Szydłowieckie Centrum Kultury – Zamek oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych.