W przedostatni dzień 2023 roku mamy dla Was małą niespodziankę w postaci kolejnych trzech znaczków kolekcjonera z serii Utracone dziedzictwo. Nieistniejące zamki i pałace w Polsce”. Tym razem nie ociągaliśmy się z projektowaniem i prace nad tymi znaczkami podjęliśmy zaraz po ostatniej premierze ZK, która miała miejsce w połowie października.

Niestety proces weryfikacji i wyboru obiektów, które znajdą się na tych znaczkach, z roku na rok jest coraz trudniejszy. Mimo iż chcielibyśmy, by w tej serii ukazały się zamki i pałace z całego kraju, często nie jest to możliwe. Główną przeszkodą jest brak materiałów graficznych, na podstawie których moglibyśmy wykonać projekt. Absolutnie nie zadowala nas widok sterty gruzu pozostałej po danym obiekcie, bo od początku zakładaliśmy pokazanie Wam obiektów w stanie ich świetności. Z tego też względu wielu wspaniałych i historycznych zamków nie uda nam się pokazać, choć i tu zawsze jest pewna nadzieja na zmianę. Jeszcze rok temu nieznany był wygląd jednego z obiektu, a wiemy, że aktualnie grupa naukowców pracuje nad jego cyfrową rekonstrukcją. Może więc niebawem uda się uzupełnić wiedzę dla innych obiektów, a może powrócimy do nich za kolejnych parę lat. Część obiektów niestety nie doczeka się swoich wizerunków, a pamięć o nich pozostanie jedynie w archiwach.

Obecna seria tworzona jest przez Was - kolekcjonerów. Dana z Brzegu Dolnego przygotowała dokumentację wybranych obiektów, admin je weryfikuje i poszukuje materiałów, natomiast opisy miejsc pokazanych na znaczkach to niezmiennie dzieło Małgorzaty ze Szczecina, która niejedno opracowanie musi przeczytać, aby wydobyć to, co dla danego miejsca jest najbardziej istotne. 

Tym razem nowe znaczki kolekcjonera prezentują się następująco:

Seria jeszcze się nie kończy,choć niełatwo będzie tworzyć kolejne znaczki. Nie ustajemy jednak w trudach i poszukujemy kolejnych materiałów. Tymczasem zachęcamy do poznania historii tych obiektów i do udziału w grze kolekcjonerskiej oraz do zdobywania kolejnych Znaczków Kolekcjonera.