764W ostatnim dniu tego miesiąca mamy dla Was jeszcze jedną znaczkową premierę. 

Tym razem znaczek turystyczny kolejny raz pozwoli wrócić do Nysy, gdzie jak się okazuje atrakcji turystycznych, w tym architektonicznych jest całe mnóstwo i na pewno wszystkiego nie da się zobaczyć podczas jednego zwiedzania miasta.

Na znaczku przedstawiona jest fontanna, którą jeśli zwiedzaliście kościół św. Ap. Piotra i Pawła w Nysie, to na pewno mieliście okazję zobaczyć. O fontannie przeczytacie poniżej, a znaczek do zdobycia od dzisiaj w Informacji Turystycznej mieszczącej się w Bastionie św. Jadwigi. Zapraszamy.

FONTANNA TRYTONA W NYSIE  No. 764

Położona u zbiegu ulic Brackiej i Celnej fontanna Trytona w Nysie zbudowana została w latach 1700-1701. Powstała na wzór rzymskiej fontanny Del Tritone autorstwa Giovanni Lorenza Berniniego. Barokowa fontanna wybudowana została z marmuru sławniowickiego, a składa się z małej oraz dużej sadzawki, pośrodku której znajdują się cztery delfiny zwrócone w cztery strony świata i podtrzymujące ogonami muszlę. Na niej znajduje się postać klęczącego i grającego na muszli Trytona. Tuż obok delfinów znajduje się tarcza z herbem Nysy oraz datą powstania fontanny i wyrytą inskrypcją S.P.Q.N. – "Senatus Populusque Nissiensis" nawiązującą do inskrypcji umieszczanych na wielu budowlach starożytnego Rzymu. Dziś fontanna Trytona w Nysie jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta i pozostałością przedwojennej zabudowy, którą warto zobaczyć.