RUINY PAŁACU DOROTY TELLEYRAND W ZATONIU  No. 328328

Dzisiaj drugi dzień I Łużyckiego Spotkania Kolekcjonerów ZT w Łęknicy. Jego uczestnicy z pewnością już wyruszyli zwiedzać okolicę i zdobywać kolejne Znaczki Turystyczne. A tymczasem na łamach naszej znaczkowej strony przedstawiamy Wam najnowszy znaczek z Zatonia, który w sprzedaży dostępny będzie od 7 czerwca.

Zatonie to niewielka miejscowość położona kilka kilometrów na południe od Zielonej Góry. Pierwsze historyczne wzmianki o miejscowości datuje się na XIII wiek. Pod koniec XVII wieku w Zatoniu wzniesiono pałac w stylu barokowym. W 1841 roku do Zatonia wprowadziła się księżna Dorota Telleyrand–Perrigord, za panowania której pałac i ogród zostają przebudowane w stylu klasycystycznym. Z rządami księżnej Doroty w Zatoniu związanych jest wiele legend, jednak najważniejszym faktem jest to, że była ona osobą cieszącą się ogromnym szacunkiem lokalnej ludności. Księżna otaczała bowiem opieką medyczną najuboższych, budowała kościoły, szkoły i szpitale m.in. w Żaganiu. Ponadto fundowała stypendia dla najuboższych dzieci, a przy wielu pracach, które zlecała, zatrudniała ludzi biednych. Zatonie dzięki obecności Doroty Talleyrand–Perigord ma okazję gościć wiele osobistości, m.in. króla Fryderyka Wilhelma IV oraz kompozytora Franciszka Liszta czy Aleksandra von Humboldt . Miejsce to stało się wówczas ośrodkiem życia kulturalnego i politycznego Księstwa Żagańskiego. Po śmierci Doroty, majątek stopniowo upadał, a w roku 1945 pałac został podpalony dla zatarcia grabieży dokonanej przez Armię Czerwoną. Obecnie ruiny pałacu można oglądać w pozostałościach parku położonego w centrum wsi.

GPS: 51.860194 , 15.562927 ,   Miejsce sprzedaży: Zatonie, ul. Zielonogórska 40 (sklep spożywczy 50 metrów od ruin pałacu)