W ostatni dzień wakacji mamy dla Was ostatnią w sierpniu znaczkową premierę, tym razem z woj. lubelskiego, a dokładnie z Zamościa. Zamojski ratusz to obiekt, który koniecznie trzeba poznać i zobaczyć, w związku z tym wskazujemy go jako jedną z opcji na najbliższe wypady.

Niestety z przyczyn od nas niezależnych, tymczasowo znaczek nie ma własnego miejsca sprzedaży i jest dostępny jedynie korespondencyjnie na podstawie dowodu pobytu. Mamy jednak nadzieję, że szybko znajdzie się w Zamościu miejsce, do którego znaczek będzie mógł trafić na stałe i będzie nam miło, jeśli zwiedzając to miasto tu i ówdzie o znaczkowej idei szepniecie.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z krótkim opisem ratusza, ale mamy nadzieję, że dla Was będzie to tylko wstęp do głębszego poznania architektury i historii tej budowli.

A gdy już nabierzecie apetytu na zwiedzanie Zamościa, to nie czekajcie, tylko plecak na grzbiet i w drogę :-)

RATUSZ W ZAMOŚCIU No. 1100

Ratusz w Zamościu znajduje się w północnej pierzei zamojskiego Rynku Wielkiego. Pierwszy ratusz w tym miejscu rozpoczęto budować w 1591 roku. W połowie XVII w. budowlę rozbudowano, dobudowano trzecią kondygnację i podwyższono wieżę. Ratusz ozdobiono attykami, wieżyczkami w narożach, ornamentami i innymi drobnymi elementami ozdobnymi. W latach 1767-1770 wybudowano charakterystyczne wachlarzowe, dwuskrzydłowe schody prowadzące do głównego wejścia na I piętrze, ozdobionego portalem przeniesionym z parteru budynku. Na wieży zamontowano wówczas zegar oraz większy dach chełmowy z latarnią. W narożach budowli dodano również mniejsze chełmy. W okresie międzywojennym przeprowadzono rekonstrukcję ratusza, podczas której przywrócono jego świetniejszy, manierystyczno-barokowy wygląd z XVII wieku - ponownie ozdobiony attykami i licznymi dekoracjami. Prace remontowe kontynuowano po II wojnie światowej. Wtedy też rozebrano odwach pod schodami i odnowiono elewację. W 1973 roku do ratusza powrócił magistrat. Z początkiem XXI w. dzięki unijnemu wsparciu przeprowadzono kolejne zabiegi upiększające zamojski ratusz.