Mimo soboty spieszymy z kolejną znaczkową premierą, bowiem może ktoś z Was jeszcze jutro da radę zwiedzić miejsce, którego dotyczy najnowszy znaczek turystyczny.

Przenosimy się zatem do miejscowości Roztoka na Dolnym Śląsku, gdzie od wieków stoi sobie zamek należący niegdyś do rodu von Hochberg. Za sprawą nowych właścicieli budowla odzyskuje swój dawny blask i dosłownie od dzisiaj jest udostępniona do zwiedzania w ściśle określonych dniach i godzinach.

Znaczek turystyczny także tu jest i będziecie mogli zdobywać go już od dzisiaj od godziny 14:00, a później w każdy piątek oraz soboty i niedziele w godzinach jakie podaliśmy na karcie znaczka. 

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak odesłać Was do wspomnianej podstrony poświęconej obiektowi oraz zaprosić do odwiedzania Zamku Roztoka. Mamy nadzieję, że po wizycie pochwalicie się jakąś relacją lub wpisem do księgi gości.

ZAMEK ROZTOKA  No. 973

Początki Zamku Roztoka sięgają XIV w., kiedy stał tu rycerski zamek nawodny (Wasserburg). Rodzina von Hochberg odkupiła cały majątek od braci von Reibnitz pod koniec XV w. Formę okazałej barokowej rezydencji nadano mu na początku wieku XVIII. W tym okresie na wschód od zamku powstał ogród w typie francuskim, z licznymi zabudowaniami i rzeźbami. Widoczne do dziś zagospodarowanie przestrzeni wokół zamku pochodzi z drugiej połowy XIX w. W tym czasie, z inicjatywy Hansa Heinrich XIV Bolko von Hochberga założono park w stylu angielskim oraz nadano nowy wystrój wnętrzom. Bolko był znanym w swoim czasie kompozytorem, stąd jedna z sal w roztockim zamku stała się jego pokojem muzycznym. Wnętrza z czasów Bolka zachowały się do dziś w formie niemal niezmienionej. Podczas II wojny światowej zamek pełnił rolę składnicy muzealnej dla dzieł sztuki ewakuowanych z Wrocławia oraz z Zamku Książ. Po 1945 r. pełnił różne funkcje, m.in. ośrodka kolonijnego. Od 2017 r. ma nowych właścicieli, którzy pragną przywrócić mu dawną świetność.