Tuż przed weekendem mamy jeszcze jedną niespodziankę w postaci znaczka okolicznościowego. Pięć lat temu wydaliśmy pierwszy znaczek upamiętniający rocznicę utworzenia przystanku kolejowego w Bardzie i jak widać, czas ten upłynął bardzo szybko. Z inicjatywy o. Leszka powstał więc kolejny znaczek okolicznościowy, na którym tym razem pokazano niezwykle popularny w tych okolicach spalinowy zespół trakcyjny, czyli SD85.

Można więc powiedzieć, że tworzy nam się kolejna seria znaczków okolicznościowych, a sam znaczek zachwyci nie tylko miłośników kolejnictwa, ale wszystkich kolekcjonerów. Najnowszy krążek właśnie dociera do miejsca przeznaczenia, więc prawdopodobnie od soboty będzie dostępny w sklepiku klasztornym w Bardzie razem z innymi znaczkami. Zachęcamy zatem, abyście w swych wakacyjnych podróżach na Dolny Śląsk robili sobie przystanek w Bardzie. Odwiedzajcie kolejowy przystanek i inne znaczkowe miejsca, którymi może poszczycić się Bardo.

ZO 120 LAT PRZYSTANKU KOLEJOWEGO BARDO ŚLĄSKIE

Przystanek kolejowy Bardo Śląskie leży na linii kolejowej nr 276 Wrocław – Międzylesie. Linię tę budowano etapami w latach 1871 – 1875. Początkowo był tylko jeden przystanek Bardo Przyłęk (do 1945 r. nazwa Wartha Frankenberg). Ponieważ stacja kolejowa Bardo Przyłęk jest znacznie oddalona od centrum Barda, dla wygody mieszkańców, turystów i pielgrzymów przybywających do sanktuarium Matki Bożej Bardzkiej w 1905 roku wybudowano przystanek kolejowy Bardo Śląskie. Duży wkład, również finansowy w budowę tego przystanku mieli kustosze sanktuarium czyli zgromadzenie redemptorystów. Do dziś zachowały się przedwojenne drewniane wiaty, zabytkowa kładka nad torami oraz budynki stacyjne. W roku 2020, w 115. rocznicę powstania tego przystanku wykonano gruntowny remont zabytkowych wiat peronowych. W budynku stacyjnym od paru lat znajduje się bar „Stacja Smaku”, gdzie można zjeść pyszne dania. Warto wspomnieć, że to właśnie na tym przystanku kręcono sceny do filmu Radosława Piwowarskiego z roku 1989 „Marcowe migdały”.