315W ramach tegotygodniowych premier pora na znaczek, który miał powstać już dawno temu, ale jakoś nigdy nie było ku temu okazji. Miejsce zapewne wielu z Was jest znane i właśnie dzisiaj doczekało się własnego krążka.

Prezentowany dzisiaj znaczek już znajduje się w sprzedaży, ale aby go zdobyć konieczne jest niewielkie oddalenie się od ratusza, bo znaczek dostępny jest w kasie biletowej pobliskiej twierdzy.

Niech więc będzie to pretekstem do kolejnej wizyty w Twierdzy Kłodzko, tym bardziej, że z punktu widokowego ratusz jest pięknie widoczny.

RATUSZ W KŁODZKU  No. 315

Budynek kłodzkiego ratusza położony jest w części Starego Miasta w centrum placu Bolesława Chrobrego. Pierwszy ratusz w Kłodzku powstał w tym miejscu w 1 połowie XIV wieku i wielokrotnie był nawiedzany przez pożary, przez co nie wiadomo jak tak naprawdę wyglądał. Obecny ratusz w Kłodzku został zbudowany w latach 1887–1890 według projektu niemieckiego architekta Ewalda Bergera. Jest to budynek w stylu neorenesansowym z ocalałą średniowieczną wieżą zwieńczoną hełmem z iglicą. W dolnej części wieża ma przekrój kwadratu, natomiast wyżej kształt ośmioboku. Zarówno elementy dachu jak i elewacji budynku są bogato zdobione detalami architektonicznymi. We wnętrzu ratusza na uwagę zasługuje sala posiedzeń rady z bogato zdobionym drewnianym stropem i drewnianymi boazeriami, sala rajców ozdobiona licznymi malowidłami ściennymi oraz klatka schodowa z witrażami i marmurowym portalem. Obecnie w budynku ratusza swoją siedzibę ma m.in. Rada Miejska oraz Burmistrz Kłodzka, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Informacja Turystyczna.