Z północy Polski przenosimy się dzisiaj na północ woj. wielkopolskiego, a dokładniej do krainy o nazwie Krajna. To właśnie tam, w Łobżenicy zainstalował się najnowszy znaczek turystyczny, dzięki któremu poznacie zrewitalizowaną wieżę ciśnień, w której obecnie mieści się punkt widokowy.

Prezentowany znaczek jest już dostępny w sprzedaży w punktach wymienionych na podstronie tego znaczka. Przypominamy, że link do tej podstrony przeważnie zamieszczamy w newsie w dniu premiery, ale traficie tam również z katalogu znaczków, klikając w odnośnik "Znaczkowe Miejsca Turystyczne" w górnym menu strony.  

A kiedy już dokładnie poznacie najnowszy wpis premierowy, nie pozostaje nic innego jak sprawdzić mapę i kalendarz, by zaplanować kolejną wycieczkę znaczkowym szlakiem. Łobżenica już czeka na pierwszych znaczkowych turystów.

WIEŻA WIDOKOWA W ŁOBŻENICY No. 1179

Wieża widokowa w Łobżenicy jest dawną miejską wieżą ciśnień zaprojektowaną i wybudowaną w 1910 roku przez firmę Carl Francke z Bremy. Ówczesna wieża miała niecałe 36 metrów wysokości i w swojej głowicy, na wysokości 21 m mieściła zbiornik wodny o pojemności 100 m3, wykonany ze stali kowalnej. Średnica wewnętrzna cokołu wieży to 5,78 m, natomiast średnica głowicy to 7,6 m. Wieża ciśnień służyła mieszkańcom Łobżenicy do 1974 roku, kiedy wybudowano nową hydrofornię i zaprzestano użytkowania wieży. Od tego czasu popadała w ruinę. W 2010 roku podjęto decyzję o rewitalizacji wieży, którą odrestaurowano w 2011 roku. Od tego czasu budowla pełni funkcję wieży widokowej. Aby jednak dostać się do punktu widokowego, trzeba pokonać 122 stopnie. Trud wspinaczki wynagradzają widoki, jakie można podziwiać z wieży. Wartym zaznaczenia jest fakt, że po rewitalizacji oryginalna iglica znalazła się wewnątrz wieży, a na jej szczycie zamontowano kopię wykonaną na wzór oryginału, z dopisanym rokiem rewitalizacji.