247Nowy tydzień rozpoczynamy kolejną w tym roku znaczkową premierą z Wielkopolski. Tym razem chcemy Wam pokazać piękny pałac jaki znajdziecie zaledwie kilka kilometrów od centrum Kalisza w miejscowości Tłokinia Kościelna.

O pałacu przeczytacie w poniższym opisie natomiast wieś kryje jeszcze inne interesujące obiekty. O tym jednak będziecie mogli przekonać się osobiście przybywając w te rejony, tym bardziej, że prezentowany znaczek jest już dostępny w sprzedaży. Czekamy na Wasze relacje i zapraszamy do Pałacu Tłokinia.

PAŁAC TŁOKINIA - TŁOKINIA KOŚCIELNA  No. 247

Pałac w Tłokini Kościelnej został wybudowany w latach 1915-1918 przez rodzinę Chrystowskich, według projektu prawdopodobnie Rogera Sławskiego. Budynek zdobi kolumnowy portyk i wysoki, łamany dach z okienkami. Wewnątrz znajduje się angielski hol z kominkiem i funkcjonalne wnętrza połączone systemem korytarzy i dyskretnych, bocznych schodów. Do pałacu przylega park z dębowym starodrzewem i XIX-wieczną oficyną. W okresie międzywojennym pałac opisywany był jako patriotyczna ostoja polskości. Gościło tu wielu znamienitych gości w tym. m.in. Roman Dmowski. W rękach Chrystowskich pałac pozostał do początku II wojny światowej, kiedy to majątek przejęli Hitlerowcy. Po wojnie w miejscu tym działał sierociniec dla dzieci Warszawy, a następnie także jednostka Lasów Państwowych oraz przedszkole i Naczelna Organizacja Techniczna. W latach dziewięćdziesiątych obiekt został zamknięty. Po gruntownej rewitalizacji w 2012 roku pałac rozkwitł na nowo pod nazwą Pałac Tłokinia przedstawiając szeroką ofertę restauracyjną, bankietową, konferencyjną i oczywiście hotelową.