Pozostajemy na terenie województwa mazowieckiego, ale dzisiaj przeniesiemy się w jego południowo-zachodnią część do miejscowości Przysucha, gdzie znajduje się Muzeum im. Oskara Kolberga, które właśnie doczekało się własnego znaczka turystycznego.

O muzeum przeczytacie w poniższym opisie i na stronach, do których odnośniki umieściliśmy na podstronie znaczka. Sam znaczek do obiegu trafi w ciągu kilku najbliższych dni (prawdopodobnie w przyszłym tygodniu), ale o dokładniejszym terminie podobnie jak w przypadku wczorajszego znaczka, poinformujemy Was w osobnym komunikacie. Jednak już teraz możecie wpisać ww. muzeum do swoich wakacyjnych planów i robiąc niewielką pętlę, odwiedzić przynajmniej trzy znaczkowe miejsca, które swoje znaczki mają od tego roku. Zachęcamy zatem do zwiedzania i nie zapomnijcie o relacjach z odwiedzonych miejsc.

MUZEUM IM. OSKARA KOLBERGA W PRZYSUSZE No. 1295

Muzeum im. Oskara Kolberga istnieje od 1990 roku. Zostało otwarte z okazji obchodów setnej rocznicy śmierci Oskara Kolberga. Przez dwa lata było oddziałem Muzeum Ludowych Instrumentów w Szydłowcu, a w 1992 r. zostało wcielone w struktury Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. Muzeum w Przysusze to jedyne w Polsce muzeum biograficzne poświęcone Oskarowi Kolbergowi, które gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia i materiały przedstawiające dzieło twórcy polskiej etnografii i folklorystyki – wpisane w poczet najwybitniejszych dokonań polskiej nauki XIX wieku. Prezentuje opracowany przez Kolberga program kultury ludowej ziem dawnej Rzeczypospolitej, a także unikalny zbiór źródeł i opracowań wraz z fragmentami archiwum rękopiśmiennego. Siedzibą Muzeum jest zabytkowy dwór, wzniesiony w II poł. XIX w. przez Juliusza Dembińskiego herbu Nieczuja, ówczesnego właściciela Przysuchy. Dwór otoczony jest parkiem miejskim będącym pozostałością po dawnym dworskim parku, zaprojektowanym i urządzonym w 1900 r. przez Teodora Chrząńskiego.