Powracamy na Dolny Śląsk i tym razem pokażemy Wam pewien zamek, który od tego roku możliwy jest do zwiedzania. A skoro można go zwiedzać, to fajnie by było posiadać pamiątkę z tego miejsca. I właśnie jest taka możliwość, a pamiątką będzie najnowszy znaczek turystyczny. Musicie też wiedzieć, że powstanie znaczka to zasługa Mariusza, który długo o to zabiegał i za pomoc, w imieniu wszystkich kolekcjonerów dziękujemy. 

A gdy już będziecie na Szczytniku i zwiedzicie zamek to koniecznie poświęćcie jeszcze chwilę aby odwiedzić pobliski punkt widokowy. Zresztą czas na Szczytniku na pewno spędzicie ciekawie, a i warunki do odpoczynku znajdziecie w miejscowej kawiarni.

Prezentowany znaczek trafił już do sprzedaży, ale zanim wybierzecie się na jego zwiedzanie koniecznie przeczytajcie krótki opis jaki przygotowaliśmy na naszą stronę. Jeśli o zamku będziecie chcieli dowiedzieć się więcej to musicie poczekać na audiobedekera, którego wkrótce również nagramy. A teraz już zapraszamy do Szczytnej.

ZAMEK LEŚNA SKAŁA W SZCZYTNEJ  No. 992

Zamek w Szczytnej powstał na pozostałościach dawnego fortu pruskiego. Budowę zainicjował w 1827 roku  Karol Leopold von Hochberg, a budowlę wkomponowano w skały na krawędzi Szczytnika górującego nad Szczytną. Zamek nazwano Leśna Skała (Waldstein). W 1843 r. rezydencja przeszła w ręce siostry Hochberga. Ostatecznie w 1860 r. kupują ją bracia Rohrbachowie. Córka jednego z nich  przeprowadziła gruntowny remont i to właśnie wtedy wybudowano zamkową kaplicę. Na początku XX wieku budowlę udostępniono turystom. Następnie majątek przejęło  Zgromadzenie Misjonarzy św. Rodziny, a w czasie II wojny światowej zamek zajął Wehrmacht tworząc w nim wojskowy ośrodek rehabilitacyjny. W 1945 roku w zamku mieścił się sztab Armii Sowieckiej, później Dom Pomocy Społecznej, który działał tu do końca 2019 roku. Od roku 2020 zamek ponownie udostępniono turystom.