W ten pierwszy tydzień września i aby choć trochę umilić Wam powakacyjny czas, mamy niespodziankę w postaci kolejnego znaczka turystycznego. 

Kolejny raz zapraszamy Was do zwiedzania Wielkopolski, a dokładniej miasta Buk. Wiemy, że spora grupa turystów już odwiedziła to miasta, ale jest jeszcze wielu znaczkomaniaków, którzy Buk dopiero mają na liście miejsc do odwiedzenia. Jednym i drugim dedykowano najnowszy znaczek, który pozwoli poznać kolejny ciekawy obiekt na terenie miasta.

Buk już na Was czeka.  Znaczek dostępny będzie od środy 6 września w kilku punktach sprzedaży, których wykaz znajdziecie na podstronie poświęconej nowemu znaczkowi. Zapraszamy do zwiedzania!

RATUSZ W BUKU No. 1252

W południowo-wschodnim narożniku rynku, w miejscu, w którym rozpoczyna się ul. Poznańska, stoi ratusz z 1897 r. Wybudowany z czerwonej cegły, eklektyczny, dwupiętrowy budynek z trzema trójkątnymi zwieńczeniami. Jak podaje w swoich wspomnieniach dr Kazimierz Wróblewski, ówcześni mieszkańcy nazwali je „oślimi uszami członków magistratu”. We wschodnim zwieńczeniu okrągły kartusz z XIX-wiecznym herbem miasta. Na tympanonie centralnego ryzalitu widoczna data budowy gmachu – 1897 r., poniżej zegar. W wejściu od ul. Poznańskiej zabytkowe drzwi drewniane, z kutą kratą w kształcie stylizowanego herbu miasta. We wnętrzach nowszej części ratusza pochodzącej z lat 70. XX w. znajduje się obraz przedstawiający rynek widziany z ratusza w latach okupacji niemieckiej 1939-1945. Twórca obrazu zostawił po sobie także zachowane do dziś płótna, na których uwiecznił wieżę wodociągową oraz kościół św. Krzyża. Są one doskonałą dokumentacją miasta z czasów II wojny światowej.