416Większość z nas już żyje nadchodzącym spotkanie kolekcjonerów, ale dla wszystkich znaczkomaniaków mamy dzisiaj kolejną znaczkową premierę.

Dziś zatem znaczek z oczekiwanego przez wszystkich Muzeum Gazownictwa w Paczkowie. Ważna informacja jest jednak taka, że znaczek dostępny jest poza muzeum, czyli w znanym większości turystów Biurze turystycznym Tera Tour, które już od dzisiaj prowadzi jego sprzedaż.

Zachęcamy jednak by będąc w Paczkowie wygospodarować czas na zwiedzanie muzeum, które jest swego rodzju perełką wśród placówek tego typu. O samym muzeum więcej przeczytacie choćby z poniższego opisu.

MUZEUM GAZOWNICTWA W PACZKOWIE  No. 416

Muzeum Gazownictwa w Paczkowie zostało utworzone w budynku byłej gazowni w listopadzie 1991 roku. Jest to jedyny w Polsce obiekt, w którym w całości zachowały się urządzenia do produkcji gazu. Muzeum może się poszczycić posiadaniem ponad 3 tysięcy eksponatów, wśród których znajdują się zarówno gazowe urządzenia gospodarstwa domowego (lampy gazowe, kuchenki, lokówki, żelazka) jak i urządzenia przemysłowe. Placówka posiada największą w Europie kolekcję gazomierzy domowych, a ciekawostką jest fakt, że większość eksponatów zgromadzona w muzeum jest sprawna technicznie. Paczkowska gazownia powstała w latach 1898 – 1901, dostarczając początkowo gaz głównie do oświetlenia ulic miejskich czy napędu pomp wodociągowych. Z czasem infrastruktura rozwinęła się do tego stopnia, że w latach 30. XX wieku z gazu korzystało 700 odbiorców domowych. W czasie wojny gazownia niewiele ucierpiała, natomiast tuż po niej przeszła liczne modernizacje. W latach 70. przeprowadzono liczne modernizacje sieci gazowych i połączono lokalne spółki gazowe co ostatecznie doprowadziło do zaprzestania produkcji gazu w Paczkowie. W 1977 roku w gazowni ugaszono symbolicznie ostatni wózek koksu, który wraz z zawartością do dnia dzisiejszego jest jednym z eksponatów w muzeum..