NOWE ZNACZKI TURYSTYCZNE Z ŁĘKNICY

Tym razem prezentujemy dwa nowe Znaczki Turystyczne z województwa lubuskiego z niewielkiej miejscowości Łęknica, leżącej blisko granicy z Niemcami. Na terenie tej gminy i poza nią znajduje się Park Mużakowski, rozciągający się po obu stronach Nysy Łużyckiej. Przepiękne miejsce zasługujące na znaczek, którego walory dostrzegli także inni wpisując go w 2004 roku na listę UNESCO. A jeżeli miejsce wyjątkowe, to i znaczek wyjątkowy. Ze względu na transgraniczny charakter parku powstał dwustronny znaczek. Jego awers przedstawia charakterystyczny obiekt polskiej strony, natomiast rewers zamek w niemieckiej miejscowości Bad Muskau. Jest to pierwszy dwustronny ZT w całej polskiej kolekcji, który został włączony do gry kolekcjonerskiej.

Drugi znaczek przedstawia także niezmiernie ciekawe miejsce, jest to Geopark Łuk Mużakowa. Pierwszy w Polsce geopark, który został przyjęty do Światowej Sieci Geoparków. Również w tym miejscu transgraniczność jest jedną z ważniejszych cech obszaru. Tutaj cytat projektanta tego znaczka: „Z uwagi na brak jednoznacznego obiektu, zdecydowaliśmy użyć znanej nam symboliki. Dlatego na znaczku jest kształt łuku, odzwierciedlający ułożenie moreny lodowcowej, linia rzeki Nysy Łużyckiej dzieląca (tylko geograficznie) obszar na część polską i niemiecka (stąd nazwy państw) oraz symbol dawnego wózka górniczego (używanego przy eksploatacji złóż węgli brunatnych) z opuszczonymi w dół młotkami co oznacza dawne górnictwo, którego ślady w geoparku widoczne są głównie w formie antropogenicznych jezior wypełnionych kwaśnymi wodami.”

Znaczki te nie powstałyby bez pomocy i zaangażowania ludzi dobrej woli, którzy będąc przekonani o wartościach idei Znaczka Turystycznego zrobili wszystko aby zaistniały w tym miejscu. Cały zespół ZT w Polsce pragnie szczerze podziękować Gminie Łęknica, Panu Romanowi, Pani Katarzynie i Panu Jackowi. Uroczysta prezentacja znaczków nastąpi 27 marca, natomiast w sprzedaży będą od 1 kwietnia tego roku. Serdecznie zapraszamy wszystkich kolekcjonerów, turystów do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca. Szczegółowe informacje o miejscach oznaczonych powyższymi Znaczkami Turystycznymi znajdują się w zakładce "Znaczkowe Miejsca Turystyczne".