Powoli zbliżamy się do tysięcznego znaczka, ale zanim do tego dojdzie chcieliśmy wypełnić jeszcze jedną lukę powstałą po usunięciu znaczka 589. Chcieliśmy, aby na nowym znaczku znalazł się obiekt możliwie bliski dawnemu miejscu, ale nie zawsze są możliwości, by tak właśnie się stało. Niemniej jednak pozostajemy w Tychach i za pośrednictwem najnowszego znaczka turystycznego pragniemy Wam pokazać kolejne ciekawe miejsce.

Może nie jest to muzeum, ani wieża widokowa, ale jesteśmy pewni, że jezioro to równie interesujące miejsce. Zresztą przeczytajcie poniższy opis, a na pewno się o tym przekonacie. Gdy będziecie mieli więcej czasu, wybierzcie się na wycieczkę wokół tego akwenu - na pewno zobaczycie kilka innych ciekawych miejsc.

Prezentowany znaczek jeszcze przez jakiś czas dostępny będzie w sprzedaży korespondencyjnej, ale nie stoi to w sprzeczności z tym, by już teraz wybrać się tam na krótki odpoczynek. Zapraszamy.

TYCHY - JEZIORO PAPROCAŃSKIE  No. 589

Jezioro Paprocańskie to sztuczny zbiornik położony w południowo-zachodniej części Tychów. Powstał dla potrzeb Huty Paprockiej w 1796 roku. Zamknięcie huty w 1878 roku, budowa Nowych Tychów, a szczególnie usytuowanie nad zbiornikiem ośrodka wypoczynkowego, spowodowały zmianę jego przeznaczenia. Dziś Jezioro Paprocańskie, dzięki licznym zabiegom rekultywacyjnym, pełni funkcje rekreacyjne oraz retencyjne stanowiąc osłonę przeciwpowodziową dla południowo-wschodnich dzielnic miasta. Powierzchnia jeziora wynosi 132 ha, średnia głębokość waha się w granicach od 150 do 190 cm. Długość Jeziora Paprocańskiego to ok. 2 km, natomiast szerokość w najszerszym miejscu wynosi ok. 0,5 km. Obecnie jezioro jest rajem dla wędkarzy. Brzegi jeziora otoczone są przez lasy dawnej Puszczy Pszczyńskiej oraz tereny bagienne z licznym ptactwem wodnym i ciekawymi roślinami. Przy północno-wschodnim brzegu jeziora powstał Ośrodek Wypoczynkowy MOSiR Paprocany z dobrze rozwiniętym zapleczem. Warty zobaczenia jest też  zabytkowy, XIX-wieczny zameczek myśliwski Promnice, usytuowany nad południowym brzegiem Jeziora Paprocany.