652Dokładnie 79 lat temu to właśnie to miejsce było elementem prowokacji hitlerowskiej i mamy nadzieję, że większości z Was właśnie z tym kojarzy się gliwicka radiostacja. Dziś to zabytek - pomnik historii Polski i jedno z tych miejsc, które każdy turysta powinien zobaczyć na własne oczy.

I właśnie teraz jest ku temu wyśmienita okazja, bo Radiostacja Gliwice właśnie dołączyła do kolejnych miejsc na znaczkowym szlaku.

Niestety jeszcze przez chwilę znaczek będzie niedostępny, ale jak zapewniają nas pracownicy Centrum Informacji Turystycznej - Radiostacja Gliwice, znaczek trafi do sprzedaż w drugiej połowie września, o czym poinformujemy Was stosownym komunikatem. 

A tymczasem już teraz możecie zaplanować swoją wizytę w Gliwicach i sięgnąć po garść informacji o obiekcie, jakie dla Was przygotowaliśmy.

RADIOSTACJA GLIWICE - POMNIK HISTORII  No. 652

Radiostacja Gliwice to kompleks składający się z wieży antenowej, budynku nadajnika oraz dwóch budynków mieszkalnych, który powstał w 1935 r. Najbardziej charakterystycznym elementem tego zespołu jest wieża nadawcza wybudowana z drewna modrzewia syberyjskiego, skręcona kilkunastoma tysiącami mosiężnych śrub, wznosząca się na wysokość 111 metrów. Obecnie jest to najwyższa drewniana konstrukcja w Europie. W latach 30. gliwicka radiostacja służyła do retransmisji programu rozgłośni gliwickiej i wrocławskiej. Dzięki przekaźnikowi jej audycje słyszalne były po obu stronach granicy, dzielącej wtedy Górny Śląsk. Natomiast nocą sygnał z Gliwic słyszalny był w całej Europie, części Azji, a nawet w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. Na skalę światową radiostacja w Gliwicach zasłynęła 31 sierpnia 1939 roku, stając się elementem niemieckiej prowokacji mającej na celu ukazanie Polski jako agresora winnego rozpoczęcia wojny. Dziś w budynku zabytkowej stacji nadawczej mieści się oddział Muzeum w Gliwicach. Warto obejrzeć w nim oryginalne oprzyrządowanie firm: Lorenz, Telefunken i Siemens & Halske. W obiekcie odbywają się pokazy filmu „Uwaga! Tu Gliwice“, lekcje muzealne oraz wystawy. Teren wokół wieży i budynków radiostacji jest obszarem rekreacyjnym, mieści się tutaj również park sensoryczny. Radiostacja Gliwice znajduje się na liście Pomników Historii i leży na Szlaku Zabytków Techniki. Stała się symbolem Gliwic i elementem krajobrazu Górnego Śląska.