Jeśli śledzicie media społecznościowe, to pewnie już wcześniej wpadła Wam w oko informacja o dziś prezentowanym znaczku. Niemniej jednak aby tradycji stało się zadość, w tym komunikacie zaprezentujemy jeszcze cieplutki krążek i miejsce, które zostało na nim zobrazowane.

Oczywiście opis obiektu znajdziecie poniżej lub na podstronie znaczka, gdzie dodatkowo jest wiele innych przydatnych linków i informacji.

Znaczek w tej chwili zmierza do miejsca przeznaczenia, a jego wprowadzenie do sprzedaży planowane jest na 8 maja. 

Zapamiętajcie to i uwzględnijcie w swoich planach podróżowych. Odwiedzając Oświęcim, koniecznie zerknijcie na pozostałe znaczki, a szczególnie na zamieszczone tam komentarze, których treść pozwoli Wam zaoszczędzić czas i ułatwi zdobycie znaczków. Was również zachęcamy do wpisywania komentarzy, które są informacją dla zwiedzających, ale przede wszystkim podziękowaniem dla zarządców odwiedzanych obiektów. 

RATUSZ W OŚWIĘCIMIU No. 1286

Od połowy XVI wieku budynek miejskiego ratusza znajdował się na płycie oświęcimskiego rynku. Został odnowiony w 1792 roku, po czym w 1863 roku doszczętnie spłonął w wyniku poważnego pożaru, który nawiedził wtedy miasto. Biura władz miejskich funkcjonowały w nowej siedzibie od 1875 roku aż do wybuchu II wojny światowej. Wówczas Niemcy włączyli budynek do systemu obrony przeciwartyleryjskiej. Po zakończeniu wojny magistrat przeniesiono do Zamku, a budynek Ratusza został przejęty przez komunistyczne władze. W 2018 roku ten zabytkowy XIX wieczny obiekt został gruntownie odnowiony. Rozpoczął działalność jako Muzeum Ratusz - oddział Muzeum Zamek w Oświęcimiu. To miejsce, w którym prezentowana jest wystawa stała zatytułowana „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Ekspozycja ta ukazuje osiem wieków historii jednego z najstarszych polskich grodów od średniowiecza po współczesność.