280Młodzież szkolna już odlicza czas do wakacji, a znaczkomaniacy zaczynają tworzyć swoje plany wakacyjnych wędrówek, także znaczkowymi szlakami.

I właśnie teraz mamy dla Was wiadomość, która choć jest niezwykle pozytywną wiadomością, to z pewnością wielu z Was troszkę pogmatwa plany urlopowe.

Informujemy zatem, że już od jutra tj. 8 czerwca w Biskupinie w tutejszym Muzeum Archeologicznym pojawi się nowy znaczek turystyczny

Zachęcamy do zapoznania się z opisem miejsca, ale pamiętajcie, że jest to obiekt wyjątkowy, którego nie da się scharakteryzować w krótkiej, encyklopedycznej notce. Niech więc sam opis będzie tylko zachętą do osobistej wizyty w Biskupinie. Zapraszamy.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W BISKUPINIE  No. 280

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie powstało na terenie dawnego grodu, położonego na półwyspie wrzynającym się w Jezioro Biskupińskie. Ślady prehistorycznego grodu odkryto w tym miejscu przypadkowo w latach 30. XX wieku, kiedy to na skutek obniżenia się poziomu wód z jeziora zaczęły wystawać fragmenty umocnień starożytnej osady. W międzyczasie zaczęto odnajdywać różne zabytkowe przedmioty, a sprawę znaleziska nagłośnił miejscowy nauczyciel, którego o znaleziskach poinformowały dzieci uczęszczające do szkoły. Jeszcze przed wojną rozpoczęto prace archeologiczne, które kontynuowano jeszcze po wojnie. W 1950 roku teren wykopalisk uznano za muzeum. Obecnie Muzeum Archeologiczne w Biskupinie to wyjątkowe miejsce zarówno dla pasjonatów historii jak i zwykłych turystów. Cztery rekonstrukcje przedstawiają obozowisko łowców i zbieraczy epoki kamienia, osadę pierwszych rolników i osadę obronną ludności kultury łużyckiej, a także wioskę wczesnopiastowską. W pawilonie muzealnym prezentowana jest wystawa stałą pt. „Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim” oraz wystawy czasowe. W rezerwacie znajduje się też „Zwierzyniec”, a od maja do września, na terenie wszystkich rekonstrukcji, można spotkać odtwórców dawnych rzemiosł.