Rozpoczynamy kolejny tydzień wakacji i od razu mamy dobrą wiadomość dla wszystkich, którzy na wypoczynek wybrali sobie Dolny Śląsk. W Lubaniu pojawił się niedawno znaczek okolicznościowy, a dzisiaj dochodzi do tego jeszcze znaczek numeryczny, który pozwoli Wam poznać kolejną atrakcję turystyczną tego miasta, czyli bazaltowe słupy na Kamiennej Górze.
Mamy nadzieję, że nowy znaczek jeszcze bardziej zmotywuje Was do wizyty w Lubaniu i do dokładnego poznania walorów tego miasteczka. Znaczek w piątek dotarł do celu, więc już dzisiaj możecie go zdobywać, zaglądając do Informacji Turystycznej na rynku.
Nie zapomnijcie też o tym, że my cały czas czekamy na Wasze relacje z wycieczek znaczkowym szlakiem i na zdjęcia zdobytych znaczków, na tle obiektów, które przedstawiają. Mamy nadzieję, że na fotki z Lubania nie dacie nam długo czekać.
SŁUPY BAZALTOWE NA KAMIENNEJ GÓRZE W LUBANIU No. 1367
Słupy bazaltowe na Kamiennej Górze w Lubaniu to nietuzinkowe odsłonięcie bazaltów nefelinowych, które tworzą pokrywę lawową o grubości do 100 m. Odsłonięte przez człowieka w toku kilkusetletniego wydobycia kamienia, są nie lada atrakcją nie tylko dla geologów. Ściany wysokie na 13-18 m rozciągają się na 150 m. W najniższym miejscu dawnego wyrobiska wytworzył się niewielki staw. Dawny kamieniołom przypomina amfiteatr albo kalderę wulkanu. Wietrzenie odkrytych skał spowodowało, że ulegają one zaokrągleniu i pod ścianą, w rumowisku, wiele głazów ma kształt kulisty. Ciemna powierzchnia bazaltowa łatwo się nagrzewa, wskutek czego się łuszczy. Miejsce to od 1994 r. jest chronione jako pomnik przyrody nieożywionej i jest wypełnione zielenią parkową oraz dostojnymi drzewami pełniąc funkcję rekreacyjną. Park ten zajmuje powierzchnię 13,6 ha.