262Oto pierwsza we wrześniu znaczkowa premiera, która pozwoli Wam poznać kolejny niezwykle ciekawy i urokliwy zakątek wielkopolskiej ziemi. Tym razem za sprawą nowego znaczka zapraszamy Was do Folwarku Wąsowo, zabytkowego miejsca, w którym można wypocząć, dobrze zjeść, zabawić się i poznać kawałek historii.

O folwarku przeczytacie w poniższym opisie jak również na stronie internetowej., natomiast teraz najważniejszą dla Was informacją jest to, że prezentowany znaczek do sprzedaży trafi już jutro tj. 8 września od godziny 12:00

Pamiętajcie też, że dla kupujących ZT zarządca folwarku przygotował 5% rabat na zakup w kawiarni Folwarku Wąsowo. Zapraszamy zatem do Wąsowa, a po wizycie koniecznie pochwalcie się tym na naszym facebookowym profilu.

FOLWARK WĄSOWO  No. 262

W XVIII wieku Wąsowem zarządzała rodzina Sczanieckich. Pierwsze zabudowania Folwarku zostały wzniesione ok. 1820 r. – stajnia oraz fragmenty muru. Czasy świetności Folwarku przypadają na 2. połowę XIX w., kiedy majątkiem Wąsowo zarządzała niemiecka rodzina von Hardt. To w tamtych czasach powstały kuźnia, stajnia koni wyjazdowych i spichlerz, a Folwark Wąsowo wskazywany był jako najnowocześniejsze gospodarstwo rolne we wschodniej części Europy. Już na początku XX w. w Folwarku wytwarzana była elektryczność, na polach pracował pług parowy, a buraki cukrowe dostarczane były kolejką wąskotorową prosto do opalenickiej cukrowni. Willo-domki wybudowane dla pracowników Folwarku oświetlały elektryczne lampy, a ulica Lipowa była w całości wybrukowana i obsadzona rzędami starannie pielęgnowanych drzew lipowych. Obecnie Folwark Wąsowo jest rodzinnym gospodarstwem ekologicznym z wyjątkową bazą noclegową i pięknymi, odrestaurowanymi budynkami, gdzie odbywają się wesela i imprezy (kamienna Stodoła, Źrebięciarnia), kawiarnią, w której znajduje się sklepik z własnymi eko przetworami. Korzystając z gry terenowej quest, można też wybrać się z dziećmi na wycieczkę po Folwarku Wąsowo, podczas której przewodnikiem będzie sam Richard von Hardt.