W połowie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową nowość i tym razem zaproszenie do wizyty w Pyzdrach w Wielkopolsce. Miasteczko to miało już dwa znaczki, ale w międzyczasie odrestaurowano tam stary holenderski wiatrak, więc nowy znaczek jest kolejnym pretekstem, aby wrócić do Pyzdr i poznać kolejne ciekawe miejsca.

Jeśli chodzi o dostępność wiatraka i możliwość jego zwiedzania, to zachęcamy do kontaktu z Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej, które sprawuje opiekę nad wiatrakiem. My zaś wkrótce postaramy się dodać stosowną informację pod opisem wiatraka na podstronie tego znaczka. 

Tymczasem zachęcamy do zaplanowania swojej wizyty w Pyzdrach gdzie za dzień lub dwa będzie na Was czekał kolejny znaczek turystyczny i kolejna turystyczna przygoda.

WIATRAK HOLENDER W PYZDRACH No. 1175

W południowej części Pyzdr znajduje się jeden z nielicznych w Wielkopolsce wiatraków typu holenderskiego. Podstawa wiatraka o średnicy 10,5 m murowana jest z cegły. Trójkondygnacyjny, ceglany trzon budowli przykrywa kopulasty, drewniany dach pokryty blachą. W obrotowej kopule znajdują się skrzydła wiatraka połączone z całym mechanizmem przekazującym napęd na koła młyńskie. Wiatrak w Pyzdrach został zbudowany w 1903 r., przez rodzinę Bartczaków. Pierwotnie budowla napędzana była wiatrem, jednak w okresie międzywojennym zmieniono napęd na elektryczny, zachowując jednak urządzenia związane z napędem wiatrowym. Po częściowym remoncie w połowie lat 70. XX wieku wiatrak działał jeszcze do lat 80. W latach 2018-2019 wiatrak zakupiła Gmina Pyzdry. Po rewitalizacji i nadaniu budowli wyglądu z lat 80. XX w. wiatrak zyskał funkcję dydaktyczno-muzealną.