743Osoby, które miały przyjemność brać udział w Ogólnopolskim Spotkaniu Kolekcjonerów ZT w Nowym Tomyślu o prezentowanym dzisiaj znaczku dowiedziały się prawie miesiąc temu, kiedy to rozpoczęliśmy prace nad tym krążkiem. Padło wówczas pytanie czy ktoś z obecnych wie kim była Sue Ryder i pewnie gdybyśmy dzisiaj zapytali Was o to ponownie w tłumie znaczkomaniaków podobnie jak wtedy pojawiłyby się pojedyncze dłonie w górze.

Prezentowany właśnie znaczek to pretekst do poznania Sue Ryder i bodziec, dzięki któremu kolejny raz macie szansę trafić do niezwykle ciekawej placówki muzealnej, w której dowiecie się czegoś ciekawego.

Krótką charakterystykę Sue Ryder i muzeum Jej poświęconemu znajdziecie w poniższym opisie, ale my tradycyjnie zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się z przedstawioną dziś postacią, właśnie przy okazji wizyty w miejscu, które przedstawia prezentowany znaczek.

Informujemy przy tym, że najnowszy znaczek turystyczny już jest dostępny w sprzedaży w sklepiku nieopodal muzeum. Samo muzeum czynne jest tylko od poniedziałku do środy, więc i to weźcie pod uwagę planując swoje wyprawy. Już teraz gorąco Was zapraszamy na wycieczkę do Muzeum Sue Ryder w Warszawie i mamy nadzieję, że tradycyjnie podzielicie się wrażeniami z tego pobytu. 

MUZEUM SUE RYDER W WARSZAWIE  No. 743

Muzeum Sue Ryder mieści się w zabytkowej, późnoklasycystycznej Rogatce Mokotowskiej, jednej z rogatek miejskich Warszawy zaprojektowanych przez słynnego architekta królewskiego, Jakuba Kubickiego. Z kilkunastu domków rogatkowych powstałych w latach 1816-25 do dziś pozostało tylko cztery: dwa przy pl. Unii Lubelskiej na Mokotowie oraz dwa przy ul. Grochowskiej na Pradze. Muzeum jest poświęcone Sue Ryder, brytyjskiej działaczce charytatywnej, założycielce fundacji działającej w wielu krajach, w tym także w Polsce. Sue Ryder była wielką miłośniczką naszego kraju. W czasie II wojny światowej służyła w brytyjskiej agencji rządowej SOE, wspierającej ruch oporu na terenach okupowanych przez Niemcy. Wtedy poznała polskich cichociemnych, u których podziwiała wielką odwagę i miłość ojczyzny. Po wojnie, kiedy założyła już swoją fundację, zaczęła przyjeżdżać do Polski, niosąc pomoc humanitarną i charytatywną: przywoziła transporty darów, budowała domy opieki, organizowała wyjazdy wypoczynkowe dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Muzeum jest położone w centrum Warszawy, kilkaset metrów od Belwederu i Łazienek Królewskich. W pobliżu znajdują się także: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Mauzoleum Walk i Męczeństwa, Muzeum Geologiczne, Ogród Botaniczny UW, Centrum Sztuki Współczesnej i wiele innych godnych uwagi miejsc.