Nadszedł nowy tydzień, a wraz z nim nowy znaczek turystyczny, który właśnie chcemy Wam pokazać. Tym razem za pośrednictwem znaczka chcemy wszystkich zaprosić do wyprawy na Dolny Śląsk i zwiedzania Strzegomia. 

Strzegom to miasto, w którym znajdziecie więcej interesujących obiektów, więc na pewno warto zatrzymać się tu na dłużej. Kto wie może dzięki temu jednemu znaczkowi, wkrótce pojawią się następne. Pamiętajcie, że Wy też macie na to wpływ swoją postawą, relacjami, komentarzami pisanymi na stronie znaczka po jego zdobyciu.  

Prezentowany dziś znaczek to zasługa ojca Leszka, który w trudnych czasach pandemicznych działa prężnie i rozsiewa w kolejnych miejscach znaczkową ideę. Serdecznie dziękujemy za pokazanie kolejnego miejsca i mamy nadzieję, że sam znaczek już niebawem trafi do zbioru wielu kolekcjonerów. Zapraszamy do zwiedzania Strzegomia, a po znaczki zapraszamy od 8 grudnia, oczywiście w godzinach pracy sklepu z pamiątkami „Granitowa Galeria”.

KOŚCIÓŁ ZBAWICIELA ŚWIATA I MB SZKAPLERZNEJ W STRZEGOMIU No. 1119

Historia kościoła Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej w Strzegomiu sięga roku 1382, kiedy to został postawiony w tym miejscu pierwszy kościół wraz z klasztorem karmelitów. Był to pierwszy klasztor tego zakonu na Dolnym Śląsku. Po krótkim czasie, bo w 1429 budowle te rozebrano i wybudowano nowy kościół wraz z klasztorem. W 1729 roku obiekty te przebudowano i rozbudowano. Na przestrzeni wieków, kościół był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany, a po sekularyzacji klasztoru w 1810 roku został przekazany ewangelikom, którzy  w 1819 r. dokonali kolejnej przebudowy do obecnego kształtu. W 1997 r. kościół został ponownie przekazany katolikom i służy do dzisiaj jako kościół parafialny. Najcenniejszy zabytek pochodzący z czasów karmelitów – obraz św. Anny Samotrzeciej jest umieszczony w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jednak i tak warto zwiedzić kościół ze względu na ciekawą architekturę, a chociażby drewniane trójkondygnacyjne empory typowe dla świątyń ewangelickich. Bardzo ciekawy jest późnogotycki portal przedstawiający koronację Maryi oraz herby Strzegomia, Czech i Śląska.