Z południa Polski przenosimy się dzisiaj na północ kraju i tym razem chcielibyśmy Was zachęcić do zwiedania miasta Ryn, a dokładniej tamtejszego zamku. 

W zamku mieści się obecnie hotel oraz centrum kongresowo-wypooczynkowe, ale obiekt ma bogatą historię, którą postaramy się choć w części przytoczyć za pośrednictwem tworzonego właśnie audiobedekera. O historii zamku dowiecie się także z poniższego skróconego opisu oraz ze strony internetowej hotelu.

Prezentowany obok znaczek do sprzedaży powinien trafić od 9 maja, także śmiało możemy stwierdzić, że najbliższy weekend będzie wręcz idealny do tego, aby wybrać się na wycieczkę i przy okazji zwiedzić zamek oraz całe miasteczko. Mamy nadzieję, że nie zapomnicie o nas i udokumentujecie tę wizytę, abyśmy mogli pokazać kilka zdjęć na naszym profilu FB. Zappraszamy zatem do zwiedzania.

ZAMEK W RYNIE No. 1361

Budowę zamku w Rynie rozpoczęto około 1377 r. na miejscu wcześniejszej warowni. Pierwotnie zamek miał mieć dwa skrzydła jednak po zbudowaniu pierwszego budynku i rozpoczęciu prac przy drugim, prace budowlane przerwano. Wznowiono je około 1393 r. i wtedy też podniesiono parterowe skrzydło południowo-wschodnie budując nad nim kaplicę i inne pomieszczenia. Po sekularyzacji w 1525 r. zakon krzyżacki przestał istnieć. W Rynie utworzono Starostwo Prus Książęcych z siedzibą w ryńskim zamku, który znacznie rozbudowano. Podczas potopu szwedzkiego w 1657 r. zamek spłonął. W 1794 r. władze pruskie wystawiły go na sprzedaż. W kolejnych latach zamku dwukrotnie mieściły się więzienie, a w czasie II wojny światowej obóz dla Belgów, Czechów, Francuzów i Norwegów. Po wojnie zamek kilka razy zmieniał właścicieli, w tym czasie będąc siedzibą różnych instytucji. Pod koniec XX w. zamek wystawiono na sprzedaż, a od 2001 r. jest własnością prywatną. Z czasów średniowiecznych zachowało się jedno skrzydło, a trzy pozostałe zbudowane zostały w czasach nowożytnych. Dziś ryński zamek mieści m.in. hotel wraz z restauracją.