279Na zakończenie tygodnia mamy jeszcze jedną znaczkową premierę, ale tym razem będzie nieco inaczej.

Otóż jak widzicie, znaczek przedstawia Kościół św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu, a więc jedno z miejsc związanych z początkami naszej państwowości. Kościół ten znajduje się na oficjalnym Szlaku Piastowskim, dlatego też sam znaczek zyskał dodatkowy element jakim jest inny rewers w postaci logotypu Szlaku Piastowskiego. 

Jest to zatem element pewnej szerszej serii, czegoś, czego w Polsce jeszcze nie robiliśmy, ale co pozwoli wyróżnić jeden z najstarszych w Polsce szlaków turystycznych. Pełen wygląd znaczka znajdziecie na dedykowanej jemu stronie (link poniżej), a o kolejnych nowościach będziemy informowali na naszej stronie i profilu FB.

Zapraszamy zatem po raz kolejny do Poznania i odwiedzania kolejnych ciekawych obiektów. Znaczek w sprzedaży pojawi się w przyszłym tygodniu - najprawdopodobniej we wtorek 12 czerwca.

KOŚCIÓŁ ŚW. JANA JEROZOLIMSKIEGO ZA MURAMI W POZNANIU  No. 279

Kościół św. Jana Jerozolimskiego za murami stoi dziś na miejscu dawnego kościoła pod wezwaniem Michała Archanioła, zbudowanego już pod koniec XI w. W 1187 roku kościół wraz z istniejącym tu hospicjum Mieszko III Stary przekazał zakonowi joannitów, którzy zajmowali się pomocą podróżnym. Na przełomie XII i XIII w. zakon ten rozpoczął budowę nowego kościoła, który po licznych przebudowach przetrwał do dziś, będąc jednocześnie jednym z pierwszych kościołów w Polsce zbudowanym z cegły. Kościół św. Jana Jerozolimskiego to konstrukcja dwunawowa, przykryta spadzistym dachem. Od południa do świątyni przylega barokowa kaplica Świętego Krzyża przykryta kopułą z latarnią, natomiast od północy w 1512 roku dobudowano nawę boczną i wieżę. Wejście do kościoła ozdabia romański portal z unikatową lewą kolumną. Wnętrze świątyni ozdabiają natomiast sklepienia gwiaździste oraz krzyżowe. W prezbiterium na uwagę zasługuje późnogotycki tryptyk z 1520 roku, a w kaplicy św. Krzyża barokowy ołtarz z 1737 roku z zabytkowym krucyfiksem. Uzupełnieniem wystroju jest chrzcielnica z 1522 roku, oraz datowany na 1615 rok obraz przedstawiający chrzest w Jordanie.