Po pandemicznym spowolnieniu czas najwyższy na pierwszą znaczkową nowość w czerwcu. Tym razem znaczkowy szlak zaprowadzi nas do Bochni, gdzie koniecznie trzeba odwiedzić Bazylikę św. Mikołaja. Świątynia ta ma bogatą historię oraz wyposażenie i znajduje się na Drodze św. Jakuba - VIA REGIA, o czym przypomina symbol widoczny na znaczku.

Podstawowe dane o bazylice znajdziecie poniżej, natomiast w Audiobedekerze zawrzemy dodatkowe ciekawostki dotyczące tego miejsca. Zachęcamy zatem do wizyty w Bochni i poznania kolejnego obiektu na znaczkowym szlaku.

Znaczek lada dzień trafi do sprzedaży, także spodziewajcie się, że będzie on dostępny pod koniec tygodnia.

BAZYLIKA ŚW. MIKOŁAJA W BOCHNI  No. 969

Kościół św. Mikołaja powstał w latach 1440-1445 w miejscu poprzedniej świątyni zniszczonej przez pożar. Halowy kościół w stylu gotyckim posiadał trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego przylegała zakrystia i kaplica. W 1655 roku pożar miasta dokonał licznych uszkodzeń świątyni, którą odbudowano w stylu barokowym, w 1665 roku z funduszy przekazanych przez króla Jana Kazimierza. W 1777 roku kościół został odrestaurowany. Wtedy też od południowej strony dobudowano kaplicę Matki Boskiej. W XIX wieku powstały kruchty północna i południowa, skarbczyk oraz neogotycka sygnaturka. Regotycyzacji kościoła dokonano w latach 1901-1905. Zabytkowe barokowe i rokokowe wyposażenie stanowi m.in. ołtarz główny oraz 16 ołtarzy bocznych, ambona, polichromie w kaplicy św. Kingi zaprojektowane przez Jana Matejkę. W kaplicy Matki Bożej Bocheńskiej na uwagę zasługuje ołtarz z obrazem Matki Bożej Różańcowej. Pochodzi on z XVI w., a namalowany został na płótnie naklejonym na deskę. Godne uwagi są również pochodzące z II. połowy XVIII wieku organy o 20. głosach, dwóch manuałach i mechanicznej trakturze. W 1998 roku świątynia zyskała godność bazyliki mniejszej, a w 2003 roku podniesiona do godności kolegiaty.