Kolejny dzień i kolejna znaczkowa premiera. Tym razem drewniany krążek ma za zadanie pokazanie Wam niezwykle ciekawego miejsca na terenie województwa śląskiego, w pobliżu Tarnowskich Gór, a dokładniej w Zbrosławicach.

Rzecz jasna nie będziemy tu pisać o znaczku ani o miejscu, które na nim przedstawiono, bo o tym przeczytacie w poniższym opisie. Nadmienimy tylko, że znaczek do końca tygodnia powinien trafić do punktów sprzedaży. Jeśli wcześniej dowiemy się, że znaczek jest dostępy, na pewno Was o tym poinformujemy.

A tymczasem wszystkich turystów i kolekcjonerów znaczków turystycznych zapraszamy do poznania prezentowanej dzisiaj atrakcji turystycznej i do zdobywania najnowszego znaczka. Zbliża się weekend, więc traktujcie tę premierę jako jedną z propozycji ciekawego spędzenia weekendu. 

BRAMA GWARKÓW W ZBROSŁAWICACH No. 1147

Na skraju Repeckiego Parku, w zalesionej dolinie Dramy na terenie gminy Zbrosławice znajdują się wrota do podziemnego świata. Portal Wylotu Głębokiej Sztolni Fryderyk znany jest pod potoczną nazwą Brama Gwarków. Budowla powstała w 1834 r. z bloków piaskowca. Nadano jej kształt neoklasycznego portalu. Ostrołukowe pole nad bramą, czyli tzw. tympanon wypełniono napisem z nazwą TIEFE FRIEDRICH STOLLN. Niżej wykuto datę rozpoczęcia budowy – 1821, zaś w spojeniu łuku otworu portalu skrzyżowane trzonkami perlik i żelazko. Od wyglądu ważniejsza jest jednak funkcja. Pracujące w pruskich podziemiach pierwsze maszyny parowe nie nadążały z odwadnianiem. Postanowiono więc wydrążyć podziemny system. To właśnie w tym miejscu wody sztolniowe opuszczają podziemia i poprzez tzw. roznos (sztuczne koryto) wpływają kilkaset metrów dalej do rzeki Dramy. W 2017 r. obiekt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odrestaurowana w 2020 r. brama jest także metą wędrówki czerwonym szlakiem.