Długo czekaliśmy na ten znaczek, ale właśnie dzisiaj z radością ogłaszamy, że osiągnęliśmy kolejny etap rozwoju znaczkowej idei, dobijając do 1300 znaczków turystycznych w Polsce.

Znaczkiem, który posiada tenże właśnie numer jest krążek promujący Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach. Znaczek w ciągu dwóch najbliższych dni powinien dotrzeć do celu, więc myślimy, że już od najbliższej środy możecie planować jego zdobywanie.

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat muzeum to koniecznie przeczytajcie poniższy opis i kliknijcie w link, który przeniesie Was na podstronę znaczka. Tam zaś znajdziecie linki do stron muzeum gdzie czeka więcej informacji. Wszystkiego innego dowiecie się już na miejscu, zatem warto zaplanować wizytę w Tułowicach i zwiedzanie muzeum. 

MUZEUM PORCELANY ŚLĄSKIEJ W TUŁOWICACH No. 1300

Około 1811 r. w Borach Niemodlińskich, w miejscowości Tułowice, właściciel dóbr niemodlińsko-tułowickich - Johann Nepomucen Carl Prashma, uruchomił pierwszy fajans ceramiczny. Manufaktura przeszła w 1842 r. w ręce Ernsta von Frankenberga, który zainicjował produkcję czarnego fajansu delikatnego. W 1858 r. fabryka rozpoczęła pierwszy wypał porcelany. W 1889 r. tułowicką fabrykę nabył Erhard Schlegelmilch i od tego czasu rozpoczął się jej intensywny rozwój. Przy fabryce powstały osiedla pracownicze, dla kadry zarządzającej i dla malarzy porcelany. W czasie II wojny światowej fabryka produkowała porcelanę na potrzeby wojska. W 1947 r. rozpoczęto produkcję cięższego, trwalszego i tańszego porcelitu co trwało aż do likwidacji zakładu w 2001 r. Obecnie w odrestaurowanych wnętrzach fabryki znajduje się Muzeum Porcelany Śląskiej. We wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.