Skoro wczoraj trafiliśmy na Dolny Śląsk, to dzisiaj tutaj zostaniemy, bo będzie mowa o znaczku, który do zdobycia będzie kilka kilometrów od Ławicy

Z racji ustanowienia roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei, odbywa się w całej Polsce i Europie wiele imprez promujących kolej jako środek transportu. Ta promocja to też różnego rodzaju wydawnictwa, a jednym z nich jest prezentowany właśnie znaczek okolicznościowy.  

Nie trzeba chyba nikomu mówić, że ów znaczek to zasługa ojca Leszka, który jest wielkim pasjonatem kolei i dba o to, aby i inni kolekcjonerzy mogli te swoje kolejowo-znaczkowe zbiory poszerzać. A jest w naszym gronie wiele osób, zainteresowanych tą tematyką, wystarczy zerknąć na relacje na facebooku czy wpisy w listach kolekcjonerów. Jesteśmy przekonani, że wszyscy, bez względu na zainteresowania, z radością przyjmiecie ten znaczek, bo co tu dużo mówić, jest piękny.

Ojcu Leszkowi, w imieniu Was wszystkich, dziękujemy za kolejny pretekst do wizyty w Bardzie, bo tu właśnie znaczek będzie dostępny. Odwiedzajcie Bardo i koniecznie prześlijcie nam fotkę z tej wizyty, najlepiej ze znaczkiem na tle miejscowego przystanku kolejowego.

ZO - 2021 - EUROPEJSKI ROK KOLEI

Unia Europejska ustanowiła rok 2021 „Europejskim Rokiem Kolei”, aby w ten sposób promować kolej jako bezpieczny i zrównoważony środek transportu. Jest to jeden z elementów wdrażanej w Unii Europejskiej polityki Europejskiego Zielonego Ładu. Państwa Unii Europejskiej widzą w kolei wielką przyszłość, jako nowoczesny i ekologiczny środek transportu. Również Polska wpisuje się ten program, remontując liczne linie kolejowe oraz przez produkcję nowoczesnego taboru. Na okolicznościowym znaczku turystycznym, który został wydany z tej okazji widnieje nowoczesny spalinowy zespół trakcyjny typu 223M produkowany przez PESA Bydgoszcz,  zwany bardzo często Pesa Link, czy po prostu linkiem, a na polskich kolejach oznaczony jako autobus szynowy SA139. Jest on eksploatowany w Polsce (Polregio, Koleje Dolnośląskie i Koleje Wielkopolskie), również w Czechach (České dráhy) oraz w Niemczech (Niederbarnimer Eisenbahn i Deutsche Bahn).