Wśród wielu zabytków jakie przetrwały wieki, znajduje się sporo kościołów. Są to świątynie starsze lub młodsze i wiele z nich, będąc turystycznymi atrakcjami, znalazło się na znaczkach turystycznych. Dziś do tego grona dołącza kolejny kościół, który być może mieliście już okazję zwiedzać przy okazji wizyty w Komornikach.

O kościele jak zwykle napisaliśmy krótko w notce dostępnej pod poniższym linkiem, ale zachęcamy także do lektury historii komornickiego kościoła na stronie parafialnej. Więcej ciekawych faktów postaramy się dostarczyć wraz z nagraniem audio jakie niebawem dostępne będzie po zeskanowaniu QR kodu ze znaczka.

A tymczasem zapraszamy do Komornik, bowiem najnowszy znaczek w sprzedaży dostępny będzie już od piątku od godziny 12:00 w Bibliotece Publicznej Gminy Komorniki, gdzie odbędzie się symboliczna inauguracja nowego znaczka. Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.

KOŚCIÓŁ ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W KOMORNIKACH  No. 1031

Parafia w Komornikach należała do najdawniejszych posiadłości biskupstwa poznańskiego. Obecny kościół parafialny pw. św. Andrzeja Apostoła powstał na początku XX wieku, w wyniku rozbudowy, która miała miejsce w latach 1911-1912. Ze starego gotyckego kościoła zbudowanego w tym miejscu prawdopodobnie w XV wieku, pozostało jedynie prezbiterium z ołtarzem głównym wykonanym przez sztukatorów włoskiego pochodzenia. Do prezbiterium dobudowano nawę środkową i nawy boczne, w których powstały dwa nowe ołtarze autorstwa Władysława Marcinkowskiego oraz ołtarz patrona parafii, a także malowidła Z. Piechowiaka. Malowidła w nawie głównej to dzieło Stanisława Jareckiego, a w prezbiterium Wiktora Gosieckiego. Z dawnego wyposażenia zachowała się ponadto osiemnastowieczna rokokowa chrzcielnica i zabytkowe XX wieczne organy o przepięknym brzmieniu. W nowo wybudowanej wieży kościelnej umieszczono trzy dzwony, przy czym czas wojen przetrwał największy z nich poświęcony św. Andrzejowi Apostołowi. Z okresu II wojny światowej pochodzi także pamiątkowa tablica z brązu poświęcona pamięci poległych, zamordowanych i zaginionych mieszkańców gminy Komorniki.