Cz. 4 - Kod QR na naklejce i co to jest Audiobedeker

Zapewne wielu z Was rzuciły się w oczy tajemnicze kody QR przymocowane do najnowszych znaczków turystycznych. Kody te znajdują się na naklejce dołączonej do karteczki jaka przymocowana jest do znaczka. Dziś napiszemy pokrótce czym jest ten kod i w jaki sposób go odczytać oraz jakie informacje za nim się skrywają.

Zaczniemy jednak od tego, że wspomniane wyżej kody QR na naszych znaczkach zaczęły się pojawiać od maja 2017 roku i znajdowały się na 6 ZT. Wcześniej pilotażowo taki kod funkcjonował tylko na Znaczku Okolicznościowym No. 40035 Od listopada 2017 roku w kody wyposażonych jest większość najnowszych znaczków.

Sam kod QR umieszczony na naklejce przy znaczku to element systemu o nazwie Audiobedeker. Za pomocą takiego kodu/obrazka przekazywana jest informacja z adresem strony internetowej, która przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania umożliwia dostęp do dodatkowej funkcji jaką jest możliwość odczytania powiązanego z danym kodem nagrania audio. W skrócie można więc powiedzieć, że QR kod ze znaczka prowadzi nas do nagrania z dodatkowymi informacjami nt. danego znaczkowego miejsca turystycznego.

Audiobedeker, z którym łączymy się po zeskanowaniu kodu to integralna część znaczków turystycznych i swoista encyklopedia danych o miejscu znaczkowym nagrana w postaci pliku głosowego. Jest to bonus dla turysty, który odwiedzając dane miejsce chciałby się dowiedzieć o nim czegoś więcej niż informacje zawarte na naszej stronie internetowej lub podczas wizyty w danym miejscu. Dzięki zastosowaniu kodów QR na znaczkowej naklejce turysta może w dowolnym momencie powrócić do takiego nagrania, odsłuchując go zarówno podczas wycieczki jak i podróży.

Do odczytania tego rodzaju kodu potrzebne jest specjalne oprogramowanie, ale to w chwili obecnej znajduje się już w większości smartfonów. Jeśli natomiast go nie ma, to należy pobrać i zainstalować odpowiednie aplikacje zawierające skaner kodów QR. W urządzeniach obsługiwanych przez system Android bardzo dobrze sprawdza się aplikacja o nazwie QR Droid, którą można pobrać klikając w link >>

Po zainstalowaniu aplikacji i jej uruchomieniu wystarczy zbliżyć kamerę smartfona do naszego QR kodu, który odczyta zakodowany link do strony www. Tu ważna informacja - do odtworzenia nagrania potrzebne jest połączenie z internetem. Ostatnim krokiem jest już kliknięcie wyświetlonego adresu po czym następuje przekierowanie na stronę z odpowiednim nagraniem. 

Aktualnie jesteśmy już po wdrożeniu całego systemu, który działa bez zastrzeżeń. I choć nie wszystkie kody ze znaczków prowadzą już do docelowego nagrania to żaden nie prowadzi w próżnię. Do chwili gdy przygotowane zostanie właściwe nagranie kod QR prowadzi nas do nagrania, z którego dowiecie się czym jest Audiobedeker.

W chwili obecnej pierwsze nagrania już działają na naszej platformie, a cała masa innych jest w fazie przygotowania. Do już istniejących plików dźwiękowych swojego głosu użyczyli: Marta z Warszawy i Piotr ze Skawiny, ale liczymy na to, że wraz z rozwojem systemu także inni kolekcjonerzy będą chcieli włączyć się w prace nad powstawaniem nagrań. Zresztą przy okazji mogą się także wykazać wszyscy, bo zanim powstanie nagranie musi być gotowy tekst, w którym zawarte zostaną podstawowe informacje jak i ciekawostki o prezentowanym znaczkowym miejscu turystycznym.

Zapraszamy zatem do współpracy, dziękujemy przy tym ogromnie wszystkim tym kolekcjonerom, którzy już uczestniczą w tym projekcie, a wszystkim innym życzymy miłego korzystania z nowych możliwości.

Zespół Znaczków Turystycznych