445Po wczorajszej premierze ZT w Ostródzie dzisiaj przenosimy się po raz kolejny na południe Polski. To tutaj już za dwa miesiące odbędzie się kolejne spotkanie kolekcjonerów, a tymczasem, ku radości wszystkich znaczkomaniaków już za kilka dni w sprzedaży dostępny będzie kolejny znaczek turystyczny. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek znaczkowej mody w tym regionie Polski. Być może podobnie jak w Wielkopolsce czy na Dolnym Sląsku znaczki turystyczne staną się tutaj stałym elementem ruchu turystycznego i będą zachęcały do zwiedzania kolejnych ciekawych turystycznie miejsc, których w najbliższych okolicach przecież nie brakuje.

Dziś prezentowany znaczek do sprzedaży trafi 11 sierpnia, dlatego wszystkich znaczkomaniaków już dzisiaj zapraszamy w te strony.

KORONKA KONIAKOWSKA  No. 445

Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania z nici tzw. kordonku. Ten rodzaj koronki, nie powstaje w żadnym innym regionie Polski, ani świata, a zajmują się nią kobiety z trzech wsi składających się na tzw. Trójwieś Beskidzką czyli Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa. Naukę „heklowania” bo taką nazwę nosi w Koniakowie szydełkowanie, rozpoczęto w miejscowych szkołach pod koniec XIX wieku. Umiejętność ich wyrobu posiadają niemal wszystkie starsze i młodsze kobiety. „Heklowanie” koronek koniakowskich jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Początkowo koronki wykorzystywane były do wyrobu czółek i siatek do czepców jednak z czasem stosowano je także do wyrobu ozdób, a także bielizny. Koniakowskie koronki posiadają swój specyficzny charakter, a ich istotą są motywy roślinne często wzbogacone elementami geometrycznymi. Każdy motyw jest wykonywany oddzielnie, a dopiero później zostają ze sobą połączone. Koronki powstają ręcznie i są wykonywane najczęściej z białych lub kremowych nici w 100% bawełnianych. Koniakowskie koronki znane są i podziwiane na całym świecie, a ta piękna dziedzina twórczości ludowej jest w Koniakowie nadal żywa.