Pora dobrą informacją rozpocząć kolejny tydzień tego roku. Tym razem w iście ekspresowym tempie udało się wykonać i wyprodukować Noworoczny Znaczek Turystyczny, który od lat jest jednym z bardziej oczekiwanych wydawnictw znaczkowych. Jak głosi definicja z naszego słowniczka pojęć, Noworoczny Znaczek Turystyczny (NZT) wydawany jest z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Pierwotnie zastępował on kartkę z życzeniami noworocznymi i w Czechach wysyłany był do ZMT. Dla kolekcjonerów znaczek ten jest urozmaiceniem kolekcji. Od pewnego czasu w Polsce NZT pełni funkcję edukacyjną wskazując ważne dla kraju osoby i wydarzenia, którym poświęcony będzie nadchodzący rok.

O NZT piszemy nie bez powodu. Wkrótce rozpoczynamy świąteczną przerwę i w związku z tym na pewien czas wstrzymujemy wysyłki (pisaliśmy o tym w ostatnim komunikacie). Macie więc jeszcze kilka dni, aby zamówić ten znaczek w tym roku i cieszyć się nim podczas świątecznego odpoczynku. Na zamówienia czekamy tylko do 15 grudnia, a po tym terminie zamówienie tego i innych znaczków będzie możliwe dopiero w pierwszych dniach stycznia.  

A tymczasem przedstawiamy Noworoczny Znaczek Turystyczny i patrona roku, który towarzyszyć nam będzie przez cały nadchodzący rok.

NOWOROCZNY ZNACZEK TURYSTYCZNY 2025

Rok 2025 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem m.in. Stefana Żeromskiego, Antoniego Słonimskiego, Władysława Stanisława Reymonta, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskej. Obwieszczenie sejmowe jak co roku pomogło nam wybrać naszego patrona roku, którym został Władysław Stanisław Reymont. Jemu właśnie poświęcony jest Noworoczny Znaczek Turystyczny 2025. Dodatkowo w 2025 roku przypada 100. rocznica śmierci tego wybitnego twórcy, laureata Nagrody Nobla i m.in. dlatego warto bliżej poznać tę osobistość.

Władysław Stanisław Reymont to pisarz, prozaik i nowelista. Urodził się 1867 r. w niewielkiej wsi Kobiele Wielkie k. Radomska. W młodości odmówił uczęszczania do szkół, a później często zmieniał nie tylko zawody, ale również miejsca zamieszkania. Ostatecznie ukończył szkołę krawiecką, a następnie przyłączył się do wędrownej trupy aktorskiej. Początkowe prace Reymonta to wiersze i zapiski z codzienności, a później opowiadania i nowele. Po napisaniu reportażu „Pielgrzymka na Jasną Górę” nabrał wiatru w żagle i napisał 4 duże powieści, które na stałe weszły do historii literatury. Podczas swojej literackiej twórczości Reymont był autorem wielu tytułów, przy czym w historii literatury zapisał się jednak głównie jako autor „Ziemi obiecanej” oraz „Chłopów”, za których w 1924 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Reymont zmarł w Warszawie 5 grudnia 1925 roku. Utwory Reymonta tłumaczone były na kilkanaście języków. W jego dawnym majątku w Kołaczkowie k. Wrześni znajduje się obecnie Izba Pamięci poświęcona jego osobie i twórczości.