Aktualna liczba miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym w Polsce: 1177
Na dzień dzisiejszy w Polsce 1177!

Aktualności

<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 46 47 48 49 50 54 >>

14.03.2014

 ZNACZKOWE SPOTKANIE W ŻARACH

zary2

Zakończyło się wczoraj, trwało ponad dwie godziny, uczestniczyło w nim około 40 osób, wprowadzonych zostało 7 nowych ZT. Suche fakty, które jeszcze mówią zbyt mało... A to, co jest ukryte za kurtyną? Wydarzenie było efektem mozolnej, dwumiesięcznej pracy. Wyszukiwanie miejsc, zdobywanie informacji czy spełniają kryteria przydzielenia ZT, sprawdzanie kto jest zarządcą tych miejsc. Potem niezliczone rozmowy telefoniczne, osobiste spotkania, przejechane kilometry, formalności pisemne, liczne e-maile, aż w końcu uzyskanie zgody na sfinansowanie ZT i wejście do całej idei. Następny etap tworzenia grafiki, poprawek, konsultacji, przemyśleń nad optymalnym przydzieleniem numerów, a potem zatwierdzenie projektu. Grawerowanie matrycy, wypalanie samych znaczków. I to wszystko razy SIEDEM!!! Do tego trzeba doliczyć organizację samego spotkania, wyszukanie odpowiedniego i godnego do tego celu miejsca. Wysłanie zaproszeń, powiadomienie mediów, przygotowanie poczęstunku, zorganizowanie prelegentów i wiele innych spraw, o których nie ma co wspominać. Po prostu ogrom czasu i pracy, ale... ile również satysfakcji i radości, które to wszystko potrafią wynagrodzić.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach w osobie Dyrektora Pana Jacka Jakubiaka i przez Znaczki Turystyczne w osobie kolekcjonera Jarka Bębenka. Rozpoczęło się o godzinie 12.00 i dzięki uprzejmości władz miasta Żary mogliśmy gościć w przepięknej sali tutejszego ratusza. Po rozpoczęciu spotkania i wprowadzeniu dokonanym przez organizatorów miała miejsce prelekcja pt. Rozwój idei Znaczków Turystycznych na terenie Dolnych Łużyc wygłoszona przez Zbigniewa Romankiewicza. Została przedstawiona idea Znaczka Turystycznego, jej rozwój na Dolnych Łużycach, w Polsce oraz świecie. W trakcie kilkunastominutowej przerwy, w czasie której trwały rozmowy na tematy znaczkowe, był przygotowany skromny poczęstunek, była także możliwość zapoznania się z materiałami promocyjnymi. Potem poszczególni prelegenci przedstawiali nowe znaczki, a raczej miejsca, których one dotyczą, tzn. historię danego obiektu, jego wartości krajoznawcze, kulturowe. Pierwsze dwa ZT, Wieżę Pachołków Miejskich w Lubsku i Pałac Brühla w Brodach przedstawił Zbigniew Kasprzak członek PTTK, krajoznawca, regionalista, następne dwa Kościół Farny w Żarach i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego w Żarach przedstawił Dyrektor tego muzeum, Jacek Jakubiak, a trzy ostatnie, Leśny kompleks promocyjny „Bory Lubuskie”, Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich i Wieżę Widokową - Geopark Łuk Mużakowa przedstawił przewodnik mużakowski, krajoznawca, a jednocześnie kolekcjoner ZT Roman Sobera. Były to niezmiernie ciekawe i bogate w treść wystąpienia.

Ciekawą i atrakcyjną praktyką było, po prezentacji danego miejsca znaczkowego, zawieszenie tego znaczka na specjalnie przygotowanej mapie woj. lubuskiego. W spotkaniu wzięło udział wielu zaproszonych gości, m in. Burmistrz miasta Łęknicy, Dyrektor Ośrodka Kultury w Łęknicy, działacze PTTK, pracownicy Lasów Państwowych, osoby zarządzające innymi atrakcyjnymi miejscami turystycznymi, krajoznawcy, regionaliści, kolekcjonerzy ZT, przedstawiciele mediów i młodzież. Całe spotkanie zakończył i podsumował Zbigniew Romankiewicz, który podziękował za zorganizowanie tego spotkania Dyrektorowi Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego, władzom miasta Żary za gościnność, wszystkim wykładowcom, członkom tutejszego PTTK za pomoc, a przede wszystkim kolekcjonerom Jarkowi i Romanowi za ogromny wkład w powstanie tych nowych ZT. Podkreślił również, że teraz na niewielkiej przestrzeni można zdobyć 10 kolejnych numerycznie ZT, co oznacza, że będąc tutaj nawet w ciągu weekendu możemy zdobyć Znaczek Kolekcjonera, co jest rzeczywistym magnesem przyciągającym do Dolnych Łużyc kolekcjonerów i turystów z całej Polski i Europy.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć innym regionom Polski tak aktywnych kolekcjonerów i wprowadzania nowych znaczków właśnie w takim stylu jak to miało miejsce w Żarach. Ufamy, że cała idea znaczkowa szybko rozprzestrzeni się dalej wypełniając jeszcze puste miejsca na mapie znaczkowej. 

Zespół Znaczków Turystycznych13.03.2014

PREMIERA ZNACZKÓW W ŻARACHznaczki lubuskie

W chwili publikowania tego newsa rozpoczyna się w Żarach spotkanie promujące ideę Znaczków Turystycznych, zarówno w tej części kraju jak i na jego całym obszarze oraz na świecie. W trakcie spotkania zostanie zaprezentowanych siedem nowych znaczków, na których przedstawiono kolejnych siedem miejsc godnych odwiedzenia przez turystów. Aby nie trzymać Was w niepewności już teraz zdradzamy szczegóły. A za kolejne Znaczkowe Miejsca Turystyczne w woj. lubuskim serdecznie dziękujemy kolekcjonerom Jarkowi i Romanowi oraz zarządcom poszczególnych miejsc, a także tym wszystkim, którzy wytrwale promują ideę ZT w regionie i przekonują coraz więcej obiektów o zaletach włączenia się do niej.

Zaprezentowane dzisiaj Znaczki Turystyczne to:

WIEŻA PACHOŁKÓW MIEJSKICH W LUBSKU No. 72

GPS: 51.787389, 14.969965 ,  Miejsce sprzedaży: Recepcja hotelu „Duet” ul. Reja 3, Bar "Eliasz" pl. Wolności 6

KOŚCIÓŁ FARNY W ŻARACH No. 73

GPS: 51.638600, 15.146300 ,  Miejsce sprzedaży: Sklep fotograficzny „FotoDworski” (naprzeciw wejścia głównego do kościoła), ul. E. Plater 8 

OŚRODEK EDUKACJI PRZYRODNICZO-LEŚNEJ W JEZIORACH WYSOKICH No. 74

GPS: 51.78552514.761085 ,  Miejsce sprzedaży: Budynek główny Ośrodka (w sprzedaży od 27 marca)

LEŚNY KOMPLEKS PROMOCYNY "BORY LUBUSKIE" No. 75

GPS: 51.78458314.760012 ,  Miejsce sprzedaży: Budynek główny Ośrodka (w sprzedaży od 27 marca)

MUZEUM POGRANICZA ŚLĄSKO-ŁUŻYCKIEGO W ŻARACH No. 80

GPS: 51.636440, 15.1400800 ,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa 

PAŁAC BRUHLA W BRODACH No. 81

GPS: 51.785994, 14.7733813 ,  Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu „Pałac Bruhla w Brodach”

WIEŻA WIDOKOWA - GEOPARK ŁUK MUŻAKOWA No. 317

GPS: 51.541494, 14.775192 ,  Miejsce sprzedaży: Sklep Spożywczo-Przemysłowy ADI-KING, Nowe Czaple ul. Kopalniana 4

Zachęcamy do zapoznania sie z opisami prezentowanych obiektów i do ich włączenia w swoje plany wycieczkowe.12.03.2014

SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW W ŁODZISpotkanie Łódź

Miło nam zaprosić na kolejne spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych, jakie odbędzie się tym razem w Łodzi w dniu  29.03.2014 r. o godz. 16:00 w Starej Piekarni (GPS: 51.755482 19.45361). Zapraszamy kolekcjonerów nie tylko z Polski centralnej, ale wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się swoją pasją z innymi.

Więcej informacji na temat spotkania na naszym forum.

Zapraszamy serdecznie !!!


 11.03.2014

DOMY TKACZY W CHEŁMSKU ŚLĄSKIM No. 104104

Dzisiaj chcielibyśmy Wam zaprezentować miejsce ciekawe, choć położone nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych. Miejscem tym jest Chełmsko Śląskie, a ściślej Domy Tkaczy tzw. "12 Apostołów", które zostały uwidocznione na najnowszym Znaczku Turystycznym, dostępnym w sprzedaży już od środy. Przy okazji warto wspomnieć, że to już 57 znaczek z terenu województwa dolnośląskiego. Zapraszamy więc turystów do odwiedzin Chełmska Śląskiego i wizyty w "Lnianej Chacie" w której znaczek będzie dostępny.

Zespół drewnianych domków "Dwunastu Apostołów" w Chełmsku Śląskim powstał w 1707 roku. Zbudowane je w konstrukcji ryglowej, parterowe domy (każdy z podcieniami i drewnianym szczytem), a następnie sprzedano tkaczom sprowadzonym z Czech. Domy pełniły funkcję warsztatów tkackich oraz mieszkalne. Ich usytuowanie nie jest przypadkowe bowiem do wyrobu płótna niezbędne są odpowiednie warunki. Przepływający wartki strumień na zapleczu domów umożliwiał moczenie surowego płótna, a strome zbocze nachylone ku południowi pozwalało na jego suszenie oraz bielenie. Każdy z domów zbudowany jest na rzucie prostokąta. Mimo niewielkich rozmiarów były to niezmiernie funkcjonalne izby. Wnętrze składało się z sieni, kuchni, małego pomieszczenia gospodarczego oraz izby o powierzchni ok. 40 m2, w której żyli i pracowali tkacze. Tutaj też stały dwa krosna oraz inny sprzęt niezbędny do wyrobu płótna. Funkcję magazynu surowców oraz gotowego materiału pełnił strych. Zgodnie z nazwą początkowo domów było 12 jednakże jeden z nich, stojący w pewnej odległości od pozostałych, o nazwie Judasz, spłonął. Do dnia dzisiejszego domy są w użyciu, a dla turystów dostępne są do zwiedzania trzy izby.

GPS: 50.666117, 16.072475 ,  Miejsce sprzedaży: "Lniana Chata" ul. Sądecka 1710.03.2014

MUZEUM PIŚMIENNICTWA I DRUKARSTWA W GRĘBOCINIE No. 302302

Zaledwie kilka kilometrów od centrum Torunia, w Grębocinie znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, w którym od dzisiaj zdobyć można najnowszy Znaczek Turystyczny. Cieszy nas, że to kolejny znaczek w okolicy i mamy nadzieję, że nie ostatni. Tym razem to niewątpliwa zasługa kolekcjonerów Tomasza i Kasi z Łodzi, którzy odwiedzając to miejsce zapalili do idei samych właścicieli muzeum. A tymczasem wszystkich serdecznie zapraszamy do wizyty w Grębocinie i zapoznania się z informacjami o prezentowanym obiekcie.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie to prawdziwa perełka w świecie druku i papieru, położone zaledwie 8 km od Torunia przepiękne prywatne Muzeum zachęca do odwiedzenia nie tylko turystów z Polski ale całego świata. To tu znajduje się największa w Polsce kolekcja żeliwnych i drewnianych pras drukarskich o osobliwie brzmiących nazwach: Albion, Columbia, Imperial. Dla fascynatów papieru czeka czerpalnia odkrywająca historię produkcji papieru i jego tajemnic, a średniowieczne skryptorium wprowadzi w arkana kaligrafii i rękopiśmiennych ksiąg. Wszystko to kryje się pod dachem gotyckiego kościółka wpisanego do rejestru zabytków. Muzeum, które jest otwarte dla zwiedzających przez cały rok zaprasza na interaktywne warsztaty piśmienniczo-drukarskie, które dziś stanowią esencję nowoczesnego i przyjaznego muzeum. Dla tych, którzy chcą własnoręcznie wyprodukować papier lub spróbować pisma gęsim piórem - muzeum otwiera swoje zasoby. Historyczny obiekt, wspaniałe zbiory i przepiękne pakowe otoczenie czyni z Muzeum obiekt warty obejrzenia. Po prostu jedyne takie Muzeum!

GPS: 53.054409, 18.719565,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa8.03.2014

PREMIERA KOLEJNYCH ZNACZKÓW TURYSTYCZNYCH NA DOLNYCH ŁUŻYCACHlubuskie

W ostatnich miesiącach możemy zaobserwować zwiększoną aktywność zapalonych kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w województwie lubuskim. Wszystko zaczęło się przed rokiem, kiedy dzięki inicjatywie i wsparciu kolekcjonera Romana powstały tam trzy nowe ZT w Parku Mużakowskim. I właśnie to nasienie wrzucone w żyzną glebę powoli, ale bardzo skutecznie przynosi teraz plony. W tym województwie jest wielu aktywnych turystów i kolekcjonerów, którzy jako punkt honoru wyznaczyli sobie rozszerzenie idei znaczkowej w swojej małej ojczyźnie. Oczywiście w porozumieniu z nami i za naszą zgodą. Do tej grupy dołączył pełen inicjatywy i pozytywnej siły przebicia, kolekcjoner Jarosław, który razem z Romanem wyszukuje atrakcyjne miejsca turystyczne i proponuje im udział w całym systemie kolekcjonerskim. Efektem ich trudnej, mozolnej, ale pełnej satysfakcji pracy jest pięć nowych znaczków. Nic dodać, nic ująć – pełny szacunek dla działalności Jarka i Romana. Gdyby takich grup wparcia idei znaczkowej w Polsce było więcej, wtedy znaczki rozmnożyły by się jak grzyby po deszczu. Również z ich inicjatywy zostało zorganizowane uroczyste spotkanie, na którym zostaną zainaugurowane nowe znaczki. Zaproszeni zostali przedstawiciele samorządu, władz miasta, działacze w dziedzinie turystyki, zarządcy atrakcji turystycznych z całej okolicy, kolekcjonerzy i wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat idei znaczkowej. Serdecznie dziękujemy zapalonym kolekcjonerom z lubuskiego za ich aktywność. Poniżej umieszczamy ich zaproszenie. 

Zespół Znaczków Turystycznych

Zaproszenie:

Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach i Znaczki Turystyczne Polska, zapraszają na spotkanie poświęcone rozwojowi idei Znaczków Turystycznych na terenie Dolnych Łużyc. Spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 13 marca 2014 roku o godzinie 12.00 w Sali Konferencyjnej Żarskiego Ratusza. W trakcie spotkania przedstawiona zostanie idea Znaczka Turystycznego, a także jej rozwój na Dolnych Łużycach, w Polsce oraz świecie. Ponadto zaprezentowanych zostanie aż pięć nowych miejsc wyróżnionych Znaczkiem Turystycznym. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu.

Jarosław Bębenek, Jacek Jakubiak6.03.2014

MUZEUM IM. ORŁA BIAŁEGO W SKARŻYSKU KAMIENNEJ No. 205205

Powoli wypełniają się kolejne puste miejsca na mapie Znaczkowych Miejsc Turystycznych. Dzisiaj publikujemy informację o nowym znaczku, który już w sobotę 8 marca pojawi się w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. A o tym, że musicie tam być nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Czekamy zatem na wasze relacje z tego miejsca i gorąco polecamy wizytę w muzeum, które posiada jedną z największych kolekcji uzbrojenia w Polsce.

Muzeum im Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej jest jedyną w regionie placówką, która zgromadziła znaczną ilość dokumentów i materiałów historycznych dotyczących okresu II wojny światowej, a także historii miasta i regionu. Jest drugą, po Muzeum Wojska Polskiego, jednostką z największą kolekcją militariów w Polsce posiadającą wiele unikatowych eksponatów. Położone nad zalewem Rejów, obejmuje prawie 2 ha. ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy - około 150 eksponatów: samoloty bojowe, czołgi, działa szturmowe, transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet i pełnomorski kuter torpedowy. W zbiorach, posiada również unikalne egzemplarze broni palnej, która była na wyposażeniu Wojska Polskiego, Armii Radzieckiej i Werhmachtu w okresie II wojny światowej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje polski karabin przeciwpancerny Ur, który w 1939 roku mógł zniszczyć lub uszkodzić praktycznie każdy niemiecki pojazd pancerny, oraz produkowany w warunkach konspiracyjnych, w Suchedniowie, wzorowany na brytyjskim modelu, pistolet maszynowy Sten. Muzeum gromadzi głównie militaria, ale ważną częścią jego zbiorów jest dział poświęcony Staropolskiemu Okręgowi Przemysłowemu, który rozwijał się nad przepływającą nieopodal rzeką Kamienną. Zachowane do dzisiaj pozostałości „wielkiego pieca” huty Rejów z XVIII/XIX w. stały się jedną z wielu atrakcji turystycznych, które oferuje placówka muzealnicza.

GPS: 51.087794, 20.850229,  Miejsce sprzedaży: Kasa biletowa3.03.2014

NOWY WIZERUNEK I LOKALIZACJA ZT No. 504 - MUZEUM PRZYRODNICZE W JELENIEJ GÓRZE504

Z wielką radością spieszymy z informacją, że po kilku latach nieobecności w terenie, ZT No. 504 pod koniec tego tygodnia zostanie wznowiony i bedzie dostępny dla turystów. Ten radosny dla kolekcjonerów powrót znaczka związany jest z przeniesieniem siedziby Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze z Parku Norweskiego do wyremontowanych budynków zespołu pocysterskiego. Nowa lokalizacja to nowe możliwości dla muzeum, a przede wszystkim wiele zmian dla samych turystów, z którymi warto się zapoznać w załączonym komunikacie. Muzeum w nowej lokalizacji funkcjonuje od sierpnia 2013 roku i gorąco zachęca turystów do zwiedzania udostępnionych w nim ekspozycji. My zaś, jako kolekcjonerzy serdecznie dziękujemy dyrekcji muzeum za reaktywację znaczka w tym miejscu i cieszymy się, że tym samym "ożył" kolejny korespondencyjny Znaczek Turystyczny. Zapraszamy do Jeleniej Góry i Muzeum Przyrodniczego.

Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze - Zbiory Muzeum obejmują ponad 6.600 okazów ptaków, jaj ptasich, ssaków i ich skórek, rogów, motyli, muszli, przekroi drzew, gipsowych modeli grzybów, minerałów oraz min (owadów minujących). Ptaki zaprezentowano według środowisk, w jakich żyją. Eksponowane są ptaki: środowiska wiejskiego i miejskiego, pól i stepów uprawnych, wód śródlądowych oraz lasów i gór. Ptaki egzotyczne zestawiono według krain zoogeograficznych, w których występują, kolejno prezentując ptaki krainy orientalnej (Azja Południowa i Wschodnia), australijskiej, etiopskiej (Afryka), neotropikalnej (Ameryka Południowa), nearktycznej (Ameryka Północna.) oraz palearktycznej (Europa oraz Azja Środkowa i Północna). Oddzielnie przedstawiono ptaki mórz ze szczególnym uwzględnieniem gatunków żyjących w rejonie Arktyki i Antarktyki oraz bażanty i pustynniki. Prócz wystaw stałych poświęconych ptakom i motylom, organizowane są tu wystawy czasowe o tematyce przyrodniczej.

GPS: 50.865483, 15.677833,  Miejsce sprzedaży: Muzeum ul. Cieplicka 11A 26.02.2014

CENTRUM KONFERENCYJNE ZAMEK W SZCZECINKU No. 549549

Obszar położony między miastami Poznań, Skwierzyna, Stargard Szczeciński, Białogard, Słupsk, Świecie, Bydgoszcz, Poznań został jakiś czas temu nazwany przez kolekcjonerów ZT „polską białą dziurą znaczkową”, co spowodowane było brakiem Znaczków Turystycznych w tym regionie. Na szczęście ten etap mamy już za sobą, bo dzisiaj z wielką przyjemnością przedstawiamy najnowszy ZT, który zlokalizowany jest w Szczecinku. Dziękujemy Samorządowej Agencji Promocji i Kultury w Szczecinku za dobrą i owocną współpracę.

Malowniczo położony Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinku będący siedzibą Centrum Konferencyjnego ZAMEK, ma za sobą długą historię. W różnych założeniach, przechodząc liczne przebudowy, renowacje, a czasami wręcz odbudowy, istnieje w tym samym miejscu od połowy XIV wieku. Po gruntownym remoncie współfinansowanym przez Unię Europejską od września 2013 roku funkcjonuje tu Centrum Konferencyjne ZAMEK dysponujące nowocześnie wyposażonymi salami wykładowymi, a także restauracją z letnim ogródkiem i stylowym pubem z weekendowym graniem na żywo. W Zamkowej, pełnej niezwykłego klimatu restauracji, wśród wielu potraw łączących tradycję staropolskich smaków z elementami kuchni nowoczesnej, szczególną uwagę gości przyciąga jesiotr na parze w sosie z kiszonych ogórków, podawany na glazurowanej marchewce i groszku cukrowym. Jesiotr to nie tylko szlachetna i bardzo smaczna ryba, ale przede wszystkim ważny element graficzny herbu Szczecinka oraz jeden z symboli miasta. W Centrum Konferencyjnym Zamek przygotowano także dla gości pięć wyjątkowych pokoi nawiązujących do szczecineckich legend. Niezwykłą noc spędzić można w „towarzystwie” Białej Damy, Rycerza, Zielarek, czy Ptasznika. Zamek malowniczo położony nad brzegiem jeziora Trzesiecko, w historycznym parku miejskim to wymarzone miejsce na romantyczny weekend we dwoje.

GPS: 53.706430, 16.692962,  Miejsce sprzedaży: Centrum Konferencyjne ZAMEK ul. Mickiewicza 2 22.02.2014

ZNACZKI TURYSTYCZNE W KOLEJNYCH TRZECH PAŃSTWACH EUROPY !!!

francjahiszpaniafrancja

Na wniosek i sugestie samych kolekcjonerów, którzy coraz częściej podróżują do sąsiedniech krajów Europy oraz w celu zachęcenia innych do odwiedzenia niewątpliwych atrakcji turystycznych znajdujących się w tych państwach, centrala w Rymarowie rozpoczyna emisję Znaczków Turystycznych we Francji, Norwegii i Hiszpanii. Jest to pierwszych dziesięć znaczków z każdego państwa, których nazwę i wygląd można zobaczyć po powiększeniu plakatu. Już teraz można otrzymać przedstawioną tutaj edycję Znaczków Turystycznych za pośrednictwem centrali ZT w Polsce na podstawie dowodów pobytu z zachowaniem zasad Gry Kolekcjonerskiej. Jeżeli komuś uda się zyskać wszystkich 10 ZT z poszczególnego kraju otrzyma Znaczek Kolekcjonera No. 1 z motywem Miguela de Cervantes Saavedra/Hiszpania/, Roalda Amundsena /Norwegia/ i Charles'a de Gaulle'a /Francja/.

Jednocześnie poszkujemy partnera i wyłącznego dystrybutora ZT w tych krajach. Oczywiście zależy nam na osobach, którym turystyka nie jest obojętna, które znają kulturę i mentalność mieszkańców tych państw oraz znają język. Kto chciałby się podjąć niezwykłej przygody ze Znaczkami Turystycznymi, proszony jest o kontakt z centralą w Polsce. Dopóki nie zaistnieje w danym kraju centrala Znaczków Turystycznych, potwierdzenia pobytu z tych miejsc prosimy kierować do nas, wtedy wyślemy pocztą odpowiedni ZT, którego koszty będą takie same jak w Polsce /7 zł/ + koszty przesyłki.

Znaczki Turystyczne - Twój Przewodnik po Europie!14.02.2014

CZY MEDIALIZACJA ZT POMAGA PROMOWAĆ MIEJSCA ZNACZKOWE ?

czeladz20012013Jedną z funkcji jaką spełnia Znaczek Turystyczny jest promocja miejsca, którego ten znaczek dotyczy. Promocję tę realizujemy poprzez sam wizerunek danej atrakcji na znaczku, ale także poprzez różnego rodzaju informacje umieszczane na naszej stronie internetowej, profilu na Facebooku podczas premiery znaczka i w późniejszym czasie np. na naszej mapie ZT. Nie bez znaczenia jest też promocja w lokalnych mediach, o czym wielokrotnie wspominamy podczas wymiany korespondencji ze Znaczkowymi Miejscami Turystycznymi.

Staramy się do takich mediów dotrzeć, ale niestety nie zawsze nam się to udaje, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do tej sprawy osób, które są odpowiedzialne za promocję danego miejsca. Niestety nie wszyscy mają możliwości i chęci by taką akcję przeprowadzić, a od niej często zależy udana sprzedaż znaczka w pierwszych dniach po jego premierze. Na szczęście są miejsca w naszym kraju, w których w sposób modelowy rozwiązano kwestię reklamy samego Znaczka Turystycznego. W ostatnich tygodniach mieliśmy przykłady tego typu działań np. w Słubicach czy Tczewie. Ale też wcześniej przemyślane i skuteczne działania promocyjne zastosowano w Będzinie czy Poznaniu. Okazuje się, że niekiedy najważniejsze jest zrozumienie idei gry kolekcjonerskiej i poważne podejście do promocji Znaczka Turystycznego. A efekt jest taki, że wszelkie działania promocyjne przynoszą obopólną korzyść zarówno dla Znaczkowych Miejsc Turystycznych jak i dla samego Znaczka Turystycznego i dalszego rozwoju gry kolekcjonerskiej. 

Przykłady takich działań dostępne są w naszym dziale „ZT w mediach” jednak w tym miejscu chcielibyśmy pokazać te najciekawsze naszym zdaniem, wiele wnoszące zarówno do promocji danego miejsca jak i całej idei ZT. 

Zachęcamy zatem do promowania swoich miejsc w lokalnych mediach właśnie przy okazji premiery nowych Znaczkowych Miejsc Turystycznych. Ze swej strony oferujemy niezbędne materiały, jak grafiki i statystyki oraz fachową pomoc. Równocześnie bardzo gorąco dziękujemy tym osobom, które odważyły się sięgnąć po dodatkowe narzędzia promocji, ponieważ dzięki nim informacja o idei Znaczka Turystycznego dotarła do szerszego grona odbiorców, a jednocześnie zostały wypromowane konkretne miejsca i znaczki turystyczne. Tylko wspólnymi siłami doprowadzimy do tego, aby ta szlachetna idea ogarnęła całą naszą Ojczyznę. 

Zespół Znaczków Turystycznych11.02.2014

NOWY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Kilka dni po publikacji ZK No. 13 chcemy wszystkim pokazać nasze najnowsze dzieło jakim jest ZK No. 14 i przedstawione na nim niezwykle ciekawe zwierzę jakim jest suseł moręgowany. Wiemy, że wielu z Was już kompletuje kupony na ten znaczek, w związku z tym nie widzimy powodów by informację o nim trzymać w tajemnicy. Zachęcamy zatem do udziału w grze kolekcjonerskiej.

Znaczek Kolekcjonera No. 14 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Suseł moręgowany

Suseł moręgowany (Spermophilus citellus) jest średniej wielkości gryzoniem z rodziny wiewiórkowatych. Gatunek ten zamieszkuje tereny Europy Środkowej i Wschodniej. Wielkość susła to ok. 19-23 cm, przy wadze rzędu 240-340 g. Ma puszysty, krótki ogon długości ok. 8 cm. Futro w części grzbietowej ma barwę żółto-szarą, a na brzuchu, szyi i klatce piersiowej szaro-rudą. Sierść w sposób charakterystyczny u tego gatunku tworzy gęsto ułożone poprzeczne prążki. Susły żyją w koloniach liczących zazwyczaj od 20 do 200 osobników. Prowadzą dzienny tryb życia, a ich dobowa aktywność zmniejsza się jesienią. Od października do marca zwierzęta te zapadają w sen zimowy budząc się co kilkanaście dni. Suseł moręgowany żywi się głównie zielonymi częściami roślin i nasionami. Czasami zjada także owady, a tylko w wyjątkowych przypadkach jego jadłospis wzbogacają jaja i pisklęta ptaków. W Polsce susła moręgowanego uznano za gatunek „zanikły lub prawdopodobnie zanikły” i objęto ścisłą ochroną gatunkową. Obecnie na terenie kraju prowadzi się jego reintrodukcję, a hodowla prowadzona jest w ogrodach zoologicznych w Poznaniu i Opolu.10.02.2014

czeladz20012013Z wielką przyjemnością wspominamy sobotnie spotkanie w restauracji „Oberża” w Czeladzi. To już nasze II Regionalne Spotkanie Kolekcjonerów województwa śląskiego. Spotkanie nosiło nazwę Kolekcjonerów woj. śląskiego, ale oczywiście było otwarte dla wszystkich, którzy wyrazili chęć przybycia. Ucieszył nas przyjazd Ani z rodziną z Łodzi, jak widać odległość nie jest przeszkodą, aby spotkać się w gronie znaczkomaniaków. W spotkaniu uczestniczyły osoby nie tylko z ubiegłorocznego spotkania, przywitaliśmy bowiem nowych kolekcjonerów.  

Czytaj więcej: Relacja z II Regionalnego Spotkania Kolekcjonerów woj. śląskiego - Czeladź 8.02.20147.02.2014

SCHRONISKO PTTK NA PRZEŁĘCZY OKRAJ No. 4747

Długo czekaliśmy na ten moment i oto nadszedł. Przedstawiamy dzisiaj nasz najnowszy Znaczek Turystyczny, ukazujący Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj. Znaczek ten to kolejny z serii karkonoskich znaczków, a przy okazji 229 znaczek w Polsce. Dla tych, którzy nie bardzo są w temacie podpowiemy tylko, że w Niemczech do tej pory wydano 228 znaczków, co daje nam w tej chwili czwarte miejsce w europejskim rankingu. Ale wracając do znaczka to najważniejsze jest to, że jego premiera będzie miała miejsce dopiero pod koniec przyszłego tygodnia.

Schronisko PTTK Na Przełęczy Okraj znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m. Tworzą go dwa budynki. Pierwszy murowany służy jako część restauracyjna oraz recepcja, natomiast drugi drewniany, który powstał w 1975 r. w ramach programu „Banku Miast” służy jako Bacówka i posiada 9 pokoi (36 miejsc noclegowych) oraz salę kominkową. Dla narciarzy znajduje się tu aż 8 stoków narciarskich oraz szlaki narciarstwa biegowego, a dla miłośników górskich wędrówek przy schronisku biegnie wiele szlaków turystycznych m.in. na Śnieżkę czy też Budniki, Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej oraz Bajkowa ścieżka (Pohádková stezka) z 9 przystankami, na których opisane są baśnie autorstwa znanej czeskiej pisarki – Pani Marii Kubatovej. Dla zmęczonych turystów, chcących nabrać sił na dalszą wędrówkę, szef kuchni przygotuje pyszną wojskową grochówkę czy też tradycyjny polski schab z ziemniakami i surówką, a dla smakoszy świeży puszysty sernik na zimno.

GPS: 50.747097, 15.824137,  Miejsce sprzedaży: Schronisko PTTK na Przełęczy Okraj4.02.2014

KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Powoli wypełniają się kolejne luki w numeracji Znaczków Turystycznych w związku z tym nadrabiamy także nasze zaległości w wydawaniu kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Dzisiaj jako szczęśliwy trzynasty, publikujemy znaczek z wizerunkiem Strepeta. Widok Strepeta w zalotach jest niezmiernie rzadki. Przyjrzyjcie się temu ptakowi uważnie bowiem wielu może ulec błędnemu złudzeniu :-).

Znaczek Kolekcjonera No. 13 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Strepet

Strepet (tetrax tetrax) to średniej wielkości ptak z rodziny dropi. Gatunek ten zamieszkuje w południowo-zachodniej i południowo-wschodniej Europie, północno-zachodniej Afryce i środkowo-zachodniej Azji. W Polsce sporadycznie gniazdował do początków XX wieku, a obecnie dość rzadko zalatuje. Zamieszkuje stepy, suche łąki i uprawy z niską roślinnością. Ptak ten jest najmniejszym z dropi. W okresie godowym samiec ma wierzch głowy płowobrązowy z ciemnymi plamkami, boki głowy szaropopielate, szyję czarną z dwoma białymi pasami, górnym w kształcie litery "U", a dolną w formie półobroży. W sezonie lęgowym samiec głośno tupie nogami, wydając okrzyki i podskakując pionowo w górę na 1-2 m. Długość ciała strepeta to średnio ok. 40-50 cm, przy rozpiętości skrzydeł rzędu 85 cm i wadze między 600, a 900 gram. Jego pokarmem są zwykle zielone części roślin, a także owady i drobne kręgowce. Strepet na terenie Polski objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.2.02.2014

MUZEUM MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE W WARSZAWIE No. 539539

Podróżując po Polsce nie sposób nie zajrzeć do Warszawy, gdzie w najbliższym tygodniu pojawi się kolejny Znaczek Turystyczny. Tym razem prezentujemy na znaczku Muzeum Marii Skłodowskiej – Curie, które dzięki przychylności pani Dyrektor i zaangażowaniu kolekcjonera Marka z Warszawy dołączyło do grona miejsc znaczkowych w Polsce, za co w imieniu wszystkich kolekcjonerów serdecznie dziękujemy.

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie to jedyne muzeum uczonej na świecie. Powstało w 1967 r. przy Polskim Towarzystwie Chemicznym i mieści się w XVIII-wiecznej, klasycystycznej kamienicy przy ul. Freta 16 na Starym Mieście. Ma charakter biograficzny; proponuje stałą wystawę, zmienianą co pewien czas. Muzeum prezentuje zdjęcia, listy, dokumenty, rzeczy osobiste uczonej i małe laboratorium. Ekspozycja ukazuje Jej działalność w Polsce i we Francji, zaangażowanie w organizację nauki, Instytutów Radowych w Paryżu i Warszawie, kontakty z Polską. Pracownicy muzeum opowiadają o Marii Skłodowskiej-Curie nie tylko jako o uczonej, ale także o wspaniałej, wyprzedzającej swą epokę kobiecie. Wystawa nie wyczerpuje w pełni wiedzy o uczonej, lecz zgodnie z zamierzeniem jej twórców ma inspirować do własnych poszukiwań. Muzeum organizuje warsztaty i pokazy chemiczne, lekcje muzealne i wykłady. Prezentuje filmy biograficzne i chemiczne. W muzealnym sklepiku można kupić m.in. książki, pocztówki, znaczki, koszulki, filmy etc.

GPS: 52.25171, 21.008562 ,  Miejsce sprzedaży: Muzeum - ul. Freta 16, Warszawa31.01.2014

ZAMEK W MOSZNEJ No. 166166

Miłą niespodziankę przygotowali dla wszystkich kolekcjonerów zarządcy Zamku w Mosznej w województwie opolskim. Kilka tygodni temu otrzymaliśmy zapytanie w sprawie możliwości wprowadzenia w zamku Znaczka Turystycznego. I tak oto dzięki staraniom niezwykle uprzejmych i rozumiejąch ideę kolekcjonerską pracowników oraz polskiej centrali Znaczka Turystycznego możemy zaprezentować kolejny znaczek przedstawiający niezwykle ciekawy obiekt, jakim jest Zamek w Mosznej. Serdecznie zachęcamy do odwiedzin tego bajkowego zamku, znanego z tego, że posiada 99 wież i wieżyczek oraz 365 pomieszczeń kryjących niejedną tajemnicę.

Jak głosi legenda, Moszna w średniowieczu należała do Zakonu Templariuszy, którzy wybudowali w niej zamek połączony podziemnym tunelem z zamkiem w oddalonych o 4 km Chrzelicach. Obecnie można w Mosznej podziwiać zadziwiający zamek – otoczony równie pięknym parkiem. Wybudowano go w trzech częściach, najstarsza z nich powstała w drugiej połowie XVIII wieku. Część wschodnia powstała do 1900 roku, najmłodsza, zachodnia na przełomie 1911/13 roku. Zachodnia część została wybudowana z myślą o goszczącym u hrabiego cesarzu Wilhelmie II. Zamek otacza przepiękny park. Można w nim podziwiać kilkusetletnie dęby, lipy i nieliczne już sosny wejmutki. Spacerując po parku wiosną, trudno nie zachwycić się ponad stuletnimi azaliami i rododendronami, których niespotykane piękno od lat przyciąga rzesze turystów. Zachowane zostały dawne bramy wjazdowe do zamku – Lwów i Gladiatorów oraz chroniona metalowym, kutym ogrodzeniem nekropolia dawnych właścicieli. Bajkowa architektura przyciąga zarówno turystów, jak i realizatorów filmowych. W zamku i jego otoczeniu realizowano m. in. „Test pilota Pirxa” wg. Lema, „Lubię nietoperze”, „Daas”, oraz teledysk grupy Feel.

GPS: 50.44078, 17.76783,  Miejsce sprzedaży: Recepcja zamku w Mosznej26.01.2014

PODSUMOWANIE ZNACZKOWYCH AUKCJI WOŚP

znaczek WOŚP

Wczoraj tj. 25 stycznia, zakończyły się ostatnie dwie aukcje Znaczków Okolicznościowych, wystawionych w ramach XXII Finału WOŚP. Po trzech tygodniach w sieci, ostatnie znaczki znalazły swoich właścicieli.

Pomysł na Znaczki Okolicznościowe wydane z okazji Finału WOŚP to pomysł kolekcjonerów, którzy naciskając do skutku wymogli jego realizację. Przez kilka tygodni zaangażowana grupa osób pracowała nad projektem znaczka i towarzyszącym mu dodatkom (certyfikat, projekty graficzne elementów reklamujących aukcję jak i sam szablon aukcji). Aukcje rozpoczęliśmy 29 grudnia 2013 roku od wystawienia na licytację jednego znaczka. Jednak zainteresowanie z jakim spotkał się ten pierwszy znaczek i presja kolekcjonerów sprawiły, że już 31 grudnia wystawiliśmy kolejne znaczki.


Więcej informacji

23.01.2014

II REGIONALNE SPOTKANIE KOLEKCJONERÓW  WOJ. ŚLĄSKIEGOII Spotkanie Czeladź

Podobnie jak w roku ubiegłym, tak i w tym pragniemy zaprosić wszystkich kolekcjonerów woj. śląskiego i nie tylko na II Regionalne Spotkanie jakie odbędzie się 8 lutego 2014 r. o godz. 16:00 w Restauracji „Oberża” w Czeladzi przy ul. Będzińskiej 51 (GPS: 50.320919 19.093636). Spotkanie ma na celu wymianę doświadczeń w zdobywaniu znaczków, omówienie przyszłości ZT w regionie, a przede wszystkim poznanie nowych osób znaczkowego grona. Ze względu na konieczność wcześniejszej rezerwacji ilości miejsc, prosimy o potwierdzenie chęci wzięcia udziału na adres agata.nikodem@znaczki-turystyczne.pl w terminie do 6.02.2014 r. Serdecznie zapraszamy.23.01.2014

KOLEJNY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Apetyt kolekcjonerów zarówno na Znaczki Turystyczne jak i Kolekcjonera nie maleje, w związku z czym, aby zawsze być o krok przed Wami wydaliśmy właśnie dwunasty Znaczek Kolekcjonera. Zachęcamy tym samym do udziału w grze kolekcjonerskiej i zabawie jaką niewątpliwie jest zdobywanie Znaczków Turystycznych.

Znaczek Kolekcjonera No. 12 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Siewka złota

Siewka złota (Pluvialis apricaria) to ptak z rodziny sieweczkowatych, mniejszy od czajki, krępa budowa, krótka szyja i dziób, nogi średniej długości. W szacie godowej policzki, gardło, przód szyi, pierś i brzuch czarne z białą otoczką dookoła, oddzielającą ją od żółtozłotego wierzchu ciała, nakrapianego ciemnymi plamkami. W szacie spoczynkowej mają jasny spód. Szyja i pierś żółtawe, a pozostała część biała. W Europie występuje w Skandynawii, na Islandii i Wyspach Brytyjskich, spotykana jest także w krajach bałtyckich i na Białorusi. Jeszcze w XIX wieku wyprowadzała lęgi na Pomorzu, ale od kilkudziesięciu lat nie stwierdzono gniazdowania tego gatunku w Polsce. Jest spotykana jedynie podczas przelotów, niekiedy w stadach liczących kilkaset sztuk. Żywi się owadami, innymi drobnymi bezkręgowcami oraz jagodami. Siewki złote żyją parami, składają jaja w gnieździe na ziemi w okresie kwiecień - lipiec. Pisklakami opiekują się wspólnie. Młode siewki rozwijają się bardzo szybko i już po miesiącu od wylęgnięcia zaczynają latać. Po okresie lęgowym przebywają na polach, pastwiskach i łąkach.15.01.2014

STADION SOSIR W SŁUBICACH No. 554223

Pod koniec grudnia informowaliśmy o premierze Znaczka Turystycznego w Buczynach, podczas której lokalni krajoznawcy i kolekcjonerzy ZT wyrazili chęć rozszerzenia sieci Znaczków Turystycznych w województwie lubuskim. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pani Joanny oraz przychylności kierownictwa SOSiR w Słubicach, mamy dzisiaj okazję zaprezentować najnowszy znaczek z tej części kraju, a tym samym pierwszy Znaczek Turystyczny 2014 roku.

Stadion w Słubicach to obecnie jeden z najstarszych stadionów w Europie Środkowej. Jego budowę prowadzono w latach 1914-1927. Oficjalne otwarcie nastąpiło 27 maja 1927 roku. Obiekt nazwano Wschodniomarchijskim. Koronę stadionu zajmują arkady, charakteryzujące się uproszczoną formą, przypominającą rzymski amfiteatr. Obecnie obiektem zarządza SOSiR w Słubicach, a goście odwiedzający ten ośrodek mają do dyspozycji 58 pokoi hotelowych, salę konferencyjną, restaurację, kawiarnię i bar. Spośród obiektów sportowo-rekreacyjnych wyróżnić należy stadion lekkoatletyczny z nowoczesną 6-torową bieżnią i boiskiem piłkarskim, pole golfowe, plac do gry w mini-golfa, kort tenisowy, boisko piłkarskie z oświetleniem i sztuczną nawierzchnią, boisko do siatkówki plażowej, strzelnicę, ścieżkę spacerowo-biegową i tor saneczkowy, hale gimnastyczne, basen pływacki otwarty, saunę, siłownię oraz centrum odnowy biologicznej. ZT będzie dostępny w sprzedaży w najbliższym tygodniu.

GPS: 52.344300, 14.591291,  Miejsce sprzedaży: Recepcja Hotelu "Sportowy" (czynna codziennie przez całą dobę)21.01.2014

FABRYKA SZTUK W TCZEWIE No. 515515

Malarstwo, fotografia, rzeźba, połączenie lekcji historii ze współczesnością to miejsce godne odwiedzin. Wystawy oraz ciekawe zajęcia edukacyjne możemy podziwiać w Fabryce Sztuk w Tczewie. Dopełnieniem będzie dostępny od dzisiaj Znaczek Turystyczny Nr 515. Serdecznie dziękujemy kierownictwu za szybką i konkretną współpracę przy powstaniu znaczka.

Fabryka Sztuk to wszechstronna placówka kulturalna miasta Tczewa. Powstała w 2007 r. Siedziba Fabryki Sztuk znajduje się w zabytkowych pofabrycznych budynkach z II połowy XIX w. Mimo nowoczesnej aranżacji, obiekty zachowują pierwotny klimat będąc miejscem rozwoju dla działań promujących dziedzictwo Tczewa i Kociewia. Przez cały rok organizowane są liczne wystawy oraz zajęcia artystyczno-edukacyjne. To także miejsce ciekawych spotkań, konferencji, debat, szkoleń, odczytów i wykładów. Spotykają się tam dorośli, dzieci i młodzież, żeby porozmawiać z artystami, podróżnikami, naukowcami i politykami. Organizowane są liczne promocje książek i publikacji. Wyjątkową popularnością cieszy się organizowana przez placówkę Noc Muzeów oraz widowiskowe inscenizacje historyczne. Fabryka Sztuk jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w tym głównej nagrody w I Ogólnopolskim Konkursie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich w kategorii Rewitalizacja oraz Ludowego Oskara 2010 za najważniejsze wydarzenie folklorystyczne w Polsce, w dziedzinie konkursy i wystawy.

GPS: 54.085033, 18.793718,  Miejsce sprzedaży: Fabryka Sztuk, ul. 30 Stycznia 47.01.2014

KOMPAS I NZT - INFORMACJE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻYNZT

25 grudnia podaliśmy informację o dwóch niespodziankach jakie przygotowaliśmy dla kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w związku ze zbliżającym się rokiem 2014. Niespodziankami tymi były oczywiście kompas i Noworoczny Znaczek Turystyczny. Kompas jest dwustronny przy czym jedną stronę stanowi sam kompas, a drugą metalowe logo.

I tak się złożyło, że z powodu wielu ważnych obowiązków na przełomie roku nie zdążyliśmy poinformować Was o tym w jaki sposób stać się posiadaczami tychże wydawnictw. Dzisiaj zatem nadrabiamy wszelkie zaległości i informujemy, że zarówno Noworoczny Znaczek Turystyczny jak i kompas są możliwe do nabycia w Centrali Znaczków Turystycznych w Złotym Stoku. Koszt Noworocznego Znaczka Turystycznego to standardowo 7 zł, natomiast kompas można zakupić za 17 zł. Koszty wysyłki wyżej wymienionych wydawnictw wyszczególnione są w tabeli tutaj >>5.01.2014

NOWY ROK - NOWY ZNACZEK KOLEKCJONERA

Myśleliśmy że zima nieco przyhamuje turystów i dzięki temu będziemy mieli odrobinkę czasu na stworzenie kolejnych Znaczków Kolekcjonera. Okazało się jednak, że prawdziwi znaczkowi turyści zdobywają znaczki przez cały rok i wciąż nas zaskakują. Tak też po raz kolejny zrobił Severko, który kilka dni temu jeszcze przed premierą zaprezentował zdobyty właśnie najnowszy Znaczek Kolekcjonera. No i w związku z tym dzisiaj prezentujemy:

Znaczek Kolekcjonera No. 11 - Pamiętajmy o zagrożonych wyginięciem gatunkach - Sęp płowy

Sęp płowy (Gyps fulvus) to ptak z rodziny jastrzębiowatych. Gatunek zamieszkuje góry południowej Europy i południowo zachodniej Azji, Bliskiego Wschodu, Półwyspu Arabskiego, Iranu i północnej Afryki. W Polsce sęp płowy gnieździł się w Pieninach i Tatrach. Ostatni lęg w Pieninach zanotowano w 1914 roku. Obecnie ptak ten zalatuje do Polski jednak jego pojawy są nieregularne i nieliczne. Sęp jest największym ptakiem drapieżnym spotykanym w naszym kraju. Rozpiętość jego skrzydeł to 260–280 cm, a średnia wysokość to ok. 100 cm. Dorosłe ptaki osiągają wagę 7 kg. U gatunku tego nie występuje dymorfizm płciowy. Charakterystycznymi cechami sępa płowego jest naga głowa i wygięta szyja pokryta popielatym puchem. Wierzch ciała ma barwę szarorudą, a pióra lotek i sterówek są czarne. Pożywienie sępów stanowi głównie padlina, choć w przypadku jej braku ptaki te mogą polować na żywą zdobycz. Za pokarmem sępy mogą przemierzać znaczne odległości, a podczas żerowania panuje wśród sępów swoista hierarchia. W Polsce ptak ten objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.1.01.2014

PREMIERA ZNACZKA TURYSTYCZNEGO W OŚRODKU KULTURY ŁUŻYCKIEJ W BUCZYNACHNZT

Jak wcześniej zapowiadaliśmy, w sobotę 28 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie kolekcjonerów Znaczków Turystycznych w Ośrodku Kultury Łużyckiej w Buczynach na terenie Geoparku Łuk Mużakowa- woj. lubuskie. Na miejsce przybyło kilkanaście osób, które zostały bardzo ciepło przyjęte w przepięknie wyposażonej Karczmie Łużyckiej przez właścicieli gospodarstwa agroturystycznego - państwa Zdzisławę i Jana Solarzów. Po wprowadzeniu w ideę zbierania Znaczków Turystycznych w Polsce, dokonano prezentacji najnowszego znaczka na naszym terenie. Premierowy znaczek został zawieszony na wcześniej przygotowanej mapie woj. lubuskiego. Jest to ZT nr 76 – Ośrodek Kultury Łużyckiej w Buczynach - trzynasty na terenie woj. lubuskiego. Przy kawie i pysznym cieście przygotowanym przez gospodarzy, długo rozmawialiśmy o możliwościach rozwoju sieci ZT na Łużycach oraz w całym woj. lubuskim. W trakcie spotkania swoje znaczkowe zbiory zaprezentowali kol. Jarek Bębenek oraz Darek Koszela. Było to udane spotkanie kolekcjonerów i krajoznawców naszego regionu, które wierzymy, że zaowocuje wprowadzeniem nowych miejsc znaczkowych na naszym pięknym i bardzo atrakcyjnym turystycznie terenie. Zapraszamy także do zapoznania się z fotorelacją ze spotkania w serwisie Facebook.

Roman Sobera, Jarosław Bębenek<< 1 5 10 15 20 25 30 35 40 45 46 47 48 49 50 54 >>