Mimo niezbyt optymistycznego poranka ten dzień w gruncie rzeczy ma być wspaniały, dlatego spieszymy z kolejną znaczkową premierą, która na pewno poprawi Wam humor.

Tym razem znaczek, jakiego dawno nie było, bo pokazujący nie tylko jeden obiekt, ale cały szlak turystyczny. Za pośrednictwem dzisiaj promowanego znaczka, chcemy Wam pokazać Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych.

Poniżej krótka informacja o szlaku. Na miejscu na pewno znajdziecie więcej historycznych faktów, ale jeśli już teraz ten temat Was zaciekawił to zachęcamy do przeszukania zasobów nternetu. Natomiast jeśli o znaczek chodzi to wiemy na 100%, że dotarł on już na miejsce, zatem w ciągu zapewne 2-3 dni pojawi się w sprzedaży.

SZLAK PAMIĘCI ŻOŁNIERZY AK CICHOCIEMNYCH  No. 931

Szlak Pamięci Cichociemnych „Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” leży w Gminie Iłów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim. Upamiętnia operację Cichociemnych „Jacket”. Cichociemni wylądowali pomyłkowo bardzo blisko granicy między III Rzeszą a Generalną Gubernią, która biegła przez Wszeliwy i Brzozów Stary, stąd napotkali opór niemieckich celników. Na Szlaku Pamięci Cichociemnych w Brzozowie Starym znajduje się szczególne miejsce historyczne, gdyż tutaj 28 grudnia 1941 r. zginęli z rąk Niemców pierwsi dwaj Cichociemni. To tragiczne wydarzenie upamiętnia obelisk znajdujący się w miejscu ich walki i śmierci na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych. Na miejscowym cmentarzu przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się ich grób. Warto zajrzeć do kościoła z połowy XIX wieku, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona śmierci dwóch Cichociemnych. Przez Szlak Pamięci Cichociemnych prowadzą 4 tablice informacyjne znajdujące się we Wszeliwach (przy Lewiatanie), w Brzozowie Starym (przy obelisku, na cmentarzu parafialnym i przy szkole).