Dzisiaj chcemy zaprezentować znaczek, który mimo iż dostępny będzie już od połowy stycznia, promować będzie obiekt, którego otwarcie przewidziano na połowę maja 2016 roku. Chodzi oczywiście o Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Turzynie koło Kcyni, które w tej chwili znajduje się na etapie kompletowania wyposażenia i wykańczania wnętrz. Do czasu otwarcia  (maj 2016 r.) obiekt można będzie odwiedzać i znaczki nabywać po uprzednim kontakcie telefonicznym z zarządcą (tel. 502 576 245).  Mamy nadzieję, że czekanie na otwarcie muzeum Was nie zniechęci, a wiemy także, że wielu z Was z pewnością do Turzyna wybierze się już wcześniej. Zapraszamy i czekamy na Wasze relacje.

MUZEUM PRZYRODNICZO - ŁOWIECKIE W TURZYNIE No. 292

292Budynek Muzeum jest częścią zespołu folwarcznego. Historia zespołu folwarcznego datowana jest od XVI w. Obejmuje on obszar około 5 hektarów. Znajduje się tu park z XIX w. Na obrzeżach parku znajduje się prawie hektarowy staw. Drzewostan parkowy to kilkadziesiąt drzew, ze zdecydowaną przewagą 100 letnich dębów oraz lip, jesionów i klonów. Najstarsze drzewo to jesion wyniosły liczący około 250 lat. W otoczeniu kompleksu znajdują się cztery (z tego dwie prawnie chronione) 100-letnie aleje dębowe. Odrestaurowane budynki zabudowy gospodarczej zespołu zostały zaklasyfikowane jako dorobek kultury europejskiej. Na Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego Pomorza i Kujaw przeznaczony został kamienny spichrz, najstarszy budynek zabytkowego zespołu folwarcznego. Spichrz został odbudowany od podstaw, z zachowaniem oryginalnego wyglądu i charakteru. Budynek posiada dwie kondygnacje. Na parterze powstanie diorama o pow. 200 m2, na piętrze znajdować się będzie sala wystawowa. W Muzeum znajdować się będą eksponaty zwierząt i roślin regionu Pomorza i Kujaw w układzie edukacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska skierowanym do całego społeczeństwa regionu, w tym do myśliwych, leśników, nauczycieli, młodzieży szkolnej i akademickiej oraz młodych adeptów łowiectwa. Niewątpliwie muzeum będzie także atrakcją turystyczną, na początku o charakterze regionalnym, ale docelowo – krajowym, z perspektywą na jeszcze szerszy zasięg. Powstanie muzeum umożliwi zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, popularyzację tradycji i propagowanie etyki łowieckiej oraz walorów turystycznych.  

GPS: 52.985354 , 17.560104 , Miejsce sprzedaży: Turzyn 2, 89-240 Kcynia (w okresie od stycznia do maja po wcześniejszym kontakcie telefonicznym 502 576 245)