782Dziś przedstawiamy Wam znaczek, którego głównym bohaterem jest Skopiec - szczyt znajdujący się w Górach Kaczawskich, będący w dodatku jednym ze szczytów zaliczanych do Korony Gór Polskich. 

Zaprojektowanie tego znaczka nie było łatwą sprawą, zresztą nigdy nie jest gdy chodzi o mało charakterystyczne szczyty. Na szczęście charakterystyczne elementy tego miejsca zostały zachowane i jeśli tylko dotrzecie na sam szczyt Skopca, to na pewno się o tym przekonacie. Polecamy Wam właśnie osobistą wizytę na Skopcu. Nie jest to trudny do zdobycia szczyt, a podczas krótkiej wycieczki można odpocząć, zobaczyć ciekawe krajobrazy i równie ciekawe obiekty w okolicy. Zresztą na różnych blogach o Skopcu kilka wpisów znajdziecie, a tam już jak na dłoni podane są inne atrakcje w okolicy.

Jeśli zaś chodzi o prezentowany właśnie krążek, to jest on już w miejscu swojego przeznaczenia. Od 12 marca znaczek trafi do sprzedaży, a można go zakupić w sklepie znajdującym się w miejscowości Komarno, skąd właśnie prowadzi szlak na szczyt Skopca. Dokładny adres sprzedaży znajdziecie klikając na poniższy link, poniżej którego znajdziecie opis Skopca. 

SKOPIEC - SZCZYT GÓR KACZAWSKICH  No. 782

Skopiec to szczyt Gór Kaczawskich znajdujący się w południowo- zachodniej Polsce, w paśmie Sudetów Zachodnich. Tabliczka na szczycie Skopca informuje, że góra wznosi się na wysokość 724 m n.p.m. jednak po ostatnim pomiarze okazało się, że wierzchołek Skopca zlokalizowany jest nieco niżej bo na wysokości 718,6 metra n.p.m. W związku z tym, iż w chwili ustalania wysokości Skopiec był uważany za najwyższe wzniesienie Gór Kaczawskich został zaliczony do Korony Gór Polski, a także Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich. Pod względem geologicznym Skopiec zbudowany jest z łupków, marmurów i zieleńców o charakterystycznej zielonej barwie z niebieskim odcieniem. Skały te, silnie pofałdowane i poprzecinane uskokami oraz żyłami kwarcu, są pozostałością przeobrażeń po wylewach wulkanicznych na dnie dawnego morza oraz po morskich osadach. Szczyt Skopca w całości porośnięty jest lasem mieszanym, z domieszką świerka. Zbocze południowe zajmuje las świerkowy, który częściowo porasta również zbocze wschodnie i zachodnie, gdzie oprócz lasów występują również łąki i pola uprawne. Na wierzchołku Skopca zlokalizowany jest geodezyjny znak pomiarowy, a na niewielkim rumowisku znajduje się tablica z nazwą szczytu.