To był obfitujący w premiery tydzień i jako jego zakończenie mamy dziś dla Was najnowszy znaczek okolicznościowy poświęcony Oddziałowi PTTK Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku i 75. rocznicy jego działalności. O samej działalności tego oddziału PTTK i o jego historii przeczytacie na stronie internetowej >> link >> Nieco krótszą wersję tekstu zamieściliśmy poniżej i warto poświęcić chwilę, aby ją przeczytać. Zobaczycie dzięki temu, komu m.in. zawdzięczacie to, jak dzisiaj wygląda sieć szlaków na ziemi kłodzkiej i że to, z czego dziś możemy korzystać, zawdzięczamy wieloletniemu poświęceniu i pracy wielu ludzi. 

Prezentowany znaczek będzie świetnym uzupełnieniem Waszych górskich i nie tylko kolekcji i już czeka na swoich zdobywców w siedzibie Oddziału PTTK Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Kliknijcie zatem w poniższy link, sprawdźcie godziny otwarcia biura PTTK i przy okazji ruszajcie na zwiedzanie Kłodzka, które kryje jeszcze niejedną atrakcję.

ZO - 75 LAT  ODDZIAŁU PTTK „ZIEMI KŁODZKIEJ” W KŁODZKU

Historia kłodzkiego oddziału PTTK rozpoczyna się w 1947 r., kiedy to za sprawą 22 działaczy powołano Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zalegalizowano go 23.05.1947 r. i otrzymał wówczas nazwę: PTT Oddział „Ziemi Kłodzkiej”, obejmując swym zasięgiem działania 3 powiaty tj. Kłodzki z Nową Rudą, Bystrzycki i Ząbkowicki. W 1947 r. powołano podkomisję Komisji Nomenklatury Sudetów, dla obszaru Ziemi Kłodzkiej, która ustaliła nazwy pasm i szczytów górskich oraz zapór wodnych na terenie ziemi kłodzkiej. W tym samym roku na wniosek M. Orłowicza wytyczono Główny Szlak Turystyczny w Sudetach z Paczkowa do Świeradowa, którego przebieg nie wiele się różni od obecnego, a z okazji 100-lecia turystyki w Polsce, w 1973 r. nadano mu im. Mieczysława Orłowicza. Po połączeniu się PTT i PTK, w 1950 r., w jedną organizację o nazwie Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, już 18.03.1951 r. został powołany we Wrocławiu Zarząd Okręgu PTTK. Oddział rozpoczął działalność mając 327 członków oraz 570 km szlaków turystycznych, które powierzono mu w zarządzanie. W 1958 r. Koło Terenowe w Lądku i Nowej Rudzie przekształciły się w samodzielne Oddziały PTTK. Kolejne lata to ciągły rozwój Oddziału. Do 1985 r. przy Oddziale działały 44 koła zrzeszające 2153 członków PTTK. Od 1989 r. następuje spadek członków PTTK i działających kół. W roku jubileuszowym 2022 Oddział PTTK Ziemi Kłodzkiej liczy 6 Kół terenowych, 2 Kluby Przewodnickie oraz 2 Szkolne Koła i Kluby Turystyczne zrzeszające 350-ciu członków. Oddział posiada pod opieką ok. 300 km szlaków pieszych górskich, a za zasługi został wyróżniony „Złotą Honorową Odznaką PTTK”i medalem „Za Zasługi dla Miasta Kłodzka”.