248Niekiedy zanim dojdzie do premiery znaczka trzeba ustalić kilka ważnych szczegółów, a nie zawsze wszystko jest jasne i gotowe od razu. Tak też było w przypadku dzisiaj prezentowanego znaczka, który troszkę przeczekał zanim trafił na biurko admina.

Na szczęście prędzej czy później każdy znaczek musi mieć swoją premierę i dzisiaj właśnie chcielibyśmy Wam pokazać znaczek przedstawiający gubińską farę. Jest to zabytek szczególny, bo będący od dawna trwałą ruiną, ale doskonale kojarzony z miastem i wpisujący się w jego krajobraz. Jego potencjał turystyczny z roku na rok rośnie i obecnie z miejscem tym wiązane są daleko idące plany, także turystyczne.

Prezentowany dziś znaczek do sprzedaży trafi dopiero 31 marca, ale już dziś Wam o nim wspominamy, byście odpowiednio wcześnie mogli zaplanować ewentualne wyjazdy. Pamiętajcie jednak, że termin który podajemy nie jest żadną wyrocznią i w zależności od różnych warunków może ulec pewnym przesunięciom. Warto więc zawsze przed wizytą skontaktować się z miejscem sprzedaży i upewnić, że znaczek w danym dniu będzie dostępny.

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką prezentowanego obiektu i zapraszamy do Gubina.

KOŚCIÓŁ FARNY W GUBINIE  No. 248

Kościół farny w Gubinie to jeden z charakterystycznych obiektów w mieście. Początki kościoła sięgają 1324 roku, kiedy to po raz pierwszy wzmianki o świątyni pojawiają się w źródłach pisanych. Wiadomo, że pierwotny kościół wybudowano jako trzynawową bazylikę w stylu romańskim. Niestety na skutek trzęsienia ziemi jakie w XIV wieku nawiedziło te okolice, świątynia uległa znacznemu zniszczeniu i ostatecznie została rozebrana. Odbudowa kościoła w tym miejscu trwała bardzo długo i ostatecznie budowla została ukończona w 1844 roku. W czasie II wojny światowej kościół ponownie uległ uszkodzeniu, ale mimo licznych prób i wysiłków przez wiele lat nie udało się go odbudować. Od lat 70. XX wieku budowla znajduje się w stanie trwałej ruiny. I choć obecnie mówi się o szansie na zabezpieczenie obiektu to z pewnością jeszcze wiele lat minie, zanim dawny kościół farny zyska dawny wygląd lub nowe przeznaczenie. Niewątpliwie jednak ruiny kościoła są swego rodzaju magnesem, który przyciąga turystów i góruje nad miastem swą potęgą i tajemniczością.