Jak zapowiadaliśmy, tak też robimy i środowy poranek rozpoczynamy od kolejnej znaczkowej premiery, która tym razem promuje obiekt położony na terenie województwa dolnośląskiego. Jeśli już spojrzeliście na załączoną grafikę, to zapewne rozpoznajecie ten charakterystyczny widok i sylwetkę wieży wyciągowej w Starej Kopalni w Wałbrzychu.

Tak, to właśnie ten obiekt, po wielu latach marzeń i oczekiwania znalazł się na znaczku turystycznym. Nawet nie jesteśmy w stanie zliczyć ilości zapytań w tej sprawie, jakie spływały do nas co roku. A teraz jest nowy znaczek i są nowe, wprost nieograniczone możliwości poznania obiektu na nim przedstawionego.

Ten kompleks to nie tylko kopalnia, ale wiele innych interesujących obiektów, w których każdy znajdzie coś na miarę swoich zainteresowań. Zapraszamy Was zatem do zwiedzania Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia i jesteśmy pewni tego, że ze zwiedzania będziecie zadowoleni. Jeśli zaś chodzi o znaczki, to one już na Was czekają, także wystarczy zakupić bilet, przekroczyć kopalnianą bramę i cieszyć się kolejnym poznanym miejscem i znaczkiem, jaki uda się zdobyć.

PARK WIELOKULTUROWY STARA KOPALNIA W WAŁBRZYCHU No. 1243

Na przestrzeni 4.5 ha wyremontowano i zrewitalizowano autentyczną kopalnię węgla kamiennego, z której stworzono Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia, działającą od 2014 roku. Obiekt został wpisany na szlak Europejskiego Dziedzictwa Przemysłowego i stał się również obowiązkowym punktem odwiedzin na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki. To jedyne miejsce w kraju, gdzie można zobaczyć kompletny model kopalni przełomu XIX i XX wieku. Niewątpliwym atutem jest możliwość zwiedzania kopalni z byłymi górnikami, którzy dziś są przewodnikami po obiekcie. Zwiedzanie trwa ok. 2 godz., a w ich trakcie poznajemy bogatą część naziemną i podziemną kopalni. Na trasie zwiedzający zobaczą: łaźnię, lampownię, kotłownie, budynki maszyn wyciągowych, nadszybie, wieże szybowe, a także podziemny tunel odstawy kamienia. Na koniec panorama z wieży widokowej i plac z maszynami. Stara Kopalnia oprócz standardowego zwiedzania proponuje atrakcje w postaci m.in. Nocnej Szychty z pracami górniczymi, a w grudniu Festiwalu Tradycji Górniczych „Barbórka".